WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE.

Obywatele polscy udający się do Peru w celach turystycznych oraz podróżujący tranzytem są zwolnieni z obowiązku wizowego (pobyt do 180 dni). Okres ważności paszportu przy wjeździe nie jest określony. Podczas wjazdu należy jednak podać termin przewidywanego opuszczenia kraju. Przekroczenie tego terminu oznacza konieczność zapłacenia kary - ok 1 USD za każdy dzień zwłoki - podczas wyjazdu z Peru. W przypadku podjęcia decyzji o przedłużeniu pobytu należy zatem skontaktować się z placówką Dirección General de Migraciones. Nie wymaga się określonej kwoty pieniędzy na pobyt. Przy wylotach za granicę nie obowiązuje opłata lotniskowa (jest ona wliczona w bilet), taka opłata obowiązuje natomiast na niektórych lotniskach krajowych przy przelotach liniami wewnętrznymi, wynosi ok. 6 USD.

 

PRZEPISY CELNE

Nie ma ograniczeń i regulacji prawnych dotyczących wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy w kwocie mniejszej niż 10 tys. USD na osobę (większe kwoty lub ich równowartość, np. w papierach wartościowych, należy zadeklarować podczas przekraczania granicy). Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie obowiązujących. Należy jednak zwrócić uwagę na przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom. Wywóz wyrobów rzemiosła artystycznego i ludowego poddany jest kontroli. Zabronione jest wywożenie dóbr kultury o znacznej wartości, w szczególności archeologicznej, bez specjalnych zezwoleń. Przy zakupie wyrobów artystycznych imitujących wyroby kultur prekolumbijskich należy zachować dowód zakupu (niektórzy rzemieślnicy stosują charakterystyczne oznaczenia swoich wyrobów). Surowo zabroniony jest przemyt substancji odurzających.

 

PRZEPISY PRAWNE

Peru należy do krajów, w których działają mafie narkotykowe. Przez lata produkcja i handel narkotykami - zwłaszcza kokainą - były jednymi z najpoważniejszych problemów wewnętrznych tego kraju. Obecnie władze Peru deklarują surową walkę z procederem handlu narkotykami. Dlatego przemyt i posiadanie środków odurzających, a także handel nimi podlegają bezwzględnym i wysokim karom - od 6 do 25 lat pozbawienia wolności. W żadnym wypadku nie należy podejmować się przewiezienia przez granicę przesyłek lub paczek z nieznaną zawartością lub pochodzących od nieznajomych osób.
Należy także wystrzegać się popadania w jakikolwiek konflikt z prawem. Cudzoziemiec jest często bezradny wobec skomplikowanych procedur sądowych i rozbudowanej biurokracji.

 

MELDUNEK

Nie ma obowiązku meldunkowego. Funkcję meldunku spełnia wręczany na przejściach granicznych, lub jeszcze na pokładzie samolotu, formularz wjazdowy, tzw. Tarjeta Andina, który należy bezwzględnie zwrócić przy wyjeździe (jego utrata przedłuża odprawę na granicy).

 

UBEZPIECZENIE

Nie jest obowiązkowe, należy jednak pamiętać, że w razie wypadku trzeba pokryć wszelkie koszty medyczne. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są honorowane przez stronę peruwiańską, o ile są one uznawane międzynarodowo.