WIZA. PRZEPISY WJAZDOWE

Wjazd do Federacji Rosyjskiej odbywa się na podstawie ważnej wizy. Warunki otrzymania wiz zostały określone w Umowie między Wspólnotą Europejską a Federacją Rosyjską o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy po planowanej dacie opuszczenia Federacji Rosyjskiej. Przy wjeździe do Rosji nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego, ani określonej kwoty pieniędzy. Obywatele polscy posiadający zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony lub kartę stałego pobytu na terenie Rosji, na ich podstawie oraz ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość, wjeżdżają, przebywają i wyjeżdżają z Rosji bez obowiązku posiadania wiz. Na granicy istnieje obowiązek wypełnienia otrzymanej karty migracyjnej, która jest następnie podstawą do zameldowania w miejscu pobytu. Obywatele polscy, którzy w trakcie pobytu w Rosji utracili dokumenty stwierdzające tożsamość, mogą opuścić ten kraj na podstawie nowych dokumentów wydanych przez przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny, bez obowiązku uzyskania wiz wyjazdowych.
Jednocześnie przypominamy, iż odbiór nowego dokumentu paszportowego (nie dotyczy paszportów krótkoterminowych wydanych w celu powrotu do kraju) zgodnie z Rozporządzeniem Rządu Federacji Rosyjskiej z dnia 9 czerwca 2003 r. nr 335 art. 80 wiąże się z koniecznością uzyskania wizy rosyjskiej do nowego dokumentu na pisemny wniosek osoby / instytucji zapraszającej. W związku z powyższym zalecamy wcześniejsze uzyskanie informacji dotyczącej procedury otrzymania wizy rosyjskiej w odpowiednich organach Służby Migracyjnej FR.

 

PRZEPISY CELNE

Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Przy czasowym wwozie do Rosji środka transportu na okres do 2 miesięcy, odprawy celnej należy dokonać w granicznym urzędzie celnym. W ruchu lądowym między RP a Rosją kontrola graniczna i celna odbywa się na granicy polsko-białoruskiej, wyjątek stanowią samochody ciężarowe (TIR-y), które podlegają oddzielnej kontroli celnej na granicy białorusko-rosyjskiej. Od osób udających się do Rosji przez Białoruś samochodem osobowym nie będącym ich własnością, wymagane jest wpłacenie do kasy białoruskiego urzędu celnego kwoty gwarancyjnej w wysokości od 500 do 1000 USD. Przy powrocie do Polski kaucję można odebrać w urzędzie, który ją pobrał, w godzinach jego urzędowania. Warunkiem posługiwania się takim samochodem jest posiadanie pełnomocnictwa od właściciela pojazdu, przetłumaczonego na język rosyjski. Przy wjeździe do Rosji należy deklarować wszystkie przewożone wartościowe przedmioty (biżuteria, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, kamery itp.) oraz dopilnować, aby celnik podpisał, ostemplował i zwrócił deklarację.
Zgodnie z Kodeksem Celnym Unii Celnej w ruchu przez granicę celną Unii Celnej: wwóz/wywóz przez osobę fizyczną środków pieniężnych (w tym rosyjskich rubli ) i (lub ) czeków podróżnych na łączną kwotę równą lub nieprzekraczającą równowartość 10.000 dolarów amerykańskich, nie wymaga zgłoszenia celnego, natomiast na łączną kwotę przekraczającą równowartość 10.000 dolarów amerykańskich, wymaga zgłoszenia celnego w formie pisemnej na całą kwotę wwożonych (wywożonych) środków pieniężnych i (lub ) czeków podróżnych . Niemniej, zalecamy deklarować służbom celnym wwóz/wywóz środków pieniężnych przekraczających równowartość kwoty 3 tys. USD.
Bez opłat celnych można wywozić: wyroby alkoholowe - 2 l, papierosy - 200 sztuk, cygara - 50 sztuk, czarny i czerwony kawior - 250 g, szlachetne gatunki ryb - 2 kg. Wywóz dzieł sztuki (przedmiotów muzealnych) możliwy jest jedynie za okazaniem zezwolenia Ministerstw Kultury Rosji, przy czym funkcjonariusze urzędów celnych często stosuję poszerzoną interpretację tego, co jest dziełem sztuki.

 

PRZEPISY PRAWNE

Posiadanie narkotyków, nawet w minimalnej ilości na własny użytek, a także środków psychotropowych jest uważane za przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności (posiadanie do 3 lat, handel - od 8 do 20 lat). Sankcje za innego rodzaju przestępstwa: kradzież w zależności od wartości szkody - do 10 lat, rozbój - od 3 do 15 lat, gwałt - od 3 do 15 lat, przemyt dzieł sztuki i waluty - od 6 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności. Przy poruszaniu się poza miejscem zamieszkania należy mieć przy sobie dokumenty. Obowiązuje ustawa o zakazie spożywania alkoholu w miejscach publicznych.
Od 01.06.2013 r. w Rosji obowiązuje zakaz palenia w obiektach publicznych (w tym m.in. na dworcach, peronach, w obiektach mieszkalnych, hotelach, restauracjach, na plaży) poza miejscami do tego wyznaczonymi oraz w odległości 15 m od wejść do nich. Za jego naruszenie grozi odpowiedzialność dyscyplinarna.
11 czerwca 2013 roku Duma Państwowa FR w celu "ochrony dzieci od informacji propagandującej zaprzeczanie tradycyjnych wartości rodzinnych" przyjęła w redakcji końcowej ustawę uzupełniającą artykuł 6.21 KPA FR, ustalając odpowiedzialność za "propagandę nietradycyjnych stosunków seksualnych" wśród nieletnich. Ustawa weszła w życie z dniem 30 czerwca 2013 roku po podpisaniu jej przez Prezydenta Rosji Włodzimierza Putina. W przypadku naruszenia tego prawa, cudzoziemcom lub bezpaństwowcom grozi kara grzywny na sumę od 4 do 5 tysięcy rubli lub areszt administracyjny na okres do 15 dni z wydaleniem administracyjnym poza granice Federacji Rosyjskiej. W przypadku wykorzystania mass mediów (w tym Internetu) w celu "propagandy nietradycyjnych stosunków seksualnych" wśród nieletnich, grzywna dla cudzoziemców oraz bezpaństwowców stanowić będzie sumę od 50 do 100 tysięcy rubli lub areszt administracyjny na okres do 15 dni z wydaleniem administracyjnym poza granice Federacji Rosyjskiej.

 

MELDUNEK

Po przyjeździe do Rosji, przy pobytach dłuższych niż 7 dni roboczych, należy bezwzględnie dopełnić obowiązku meldunkowego (rejestracji), nie później niż siódmego dnia roboczego od dnia przybycia do miejsca pobytu. Organem meldunkowym jest właściwy terytorialnie dla miejsca pobytu oddział Służby Migracyjnej. Goście hotelowi meldowani są na miejscu za pośrednictwem recepcji. Za brak wymaganego meldunku grozi grzywna, a w przypadku dłuższego pobytu bez zameldowania nawet wydalenie. Hotele i podmioty świadczące usługi hotelarskie mają prawo przyjmowania cudzoziemców, którzy utracili dokumenty tożsamości i uzyskali w swoim przedstawicielstwie nowe dokumenty na wyjazd z Rosji, na okres do 10 dni licząc od dnia wydania nowych dokumentów.

 

UBEZPIECZENIE

Dla osób poruszających się samochodem obowiązkowe jest posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie OC można wykupić u licznych agentów ubezpieczeniowych działających w rejonie przejść granicznych. Wskazane jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.