PRZEPISY WJAZDOWE

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Wielkiej Brytanii jest ważny paszport lub dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i czy pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę należy zwrócić na aktualność zdjęcia). Odnotowuje się sytuacje, w których obywatelom RP posługującym się dowodami osobistymi zgłoszonymi wcześniej jako utracone, na przejściu granicznym w Wielkiej Brytanii dokumenty zostają zatrzymane. W związku z tym przypominamy, że dowód osobisty lub paszport raz zgłoszony jako utracony zostaje w systemie anulowany i odnaleziony po pewnym czasie nie umożliwia dalszego wykorzystania przy przekraczaniu granicy.

PRZEPISY CELNE
Posiadanie przy wjeździe do Wielkiej Brytanii większej kwoty pieniędzy (powyżej równowartości 10 tys. EUR) musi być odpowiednio udokumentowane, np. wyciągiem z banku. Należy mieć też na uwadze, że prawo miejscowe pozwala policji na zatrzymanie gotówki powyżej 1000 GBP, jeśli istnieje podejrzenie, iż pochodzi ona z przestępstwa.
Alkohol i papierosy mogą być wwożone do Wielkiej Brytanii z terytorium państwa członkowskiego UE tylko do użytku osobistego. Jakkolwiek nie ma ściśle określonych limitów, to za ilości przeznaczone do użytku osobistego uznaje się: do 800 sztuk papierosów, do 1 kg tytoniu, do 110 litrów piwa, do 90 litrów wina oraz do 10 litrów mocnego alkoholu.

Przewóz zwierząt domowych. Osoby podróżujące z psami lub kotami do Wielkiej Brytanii obowiązane są zadbać o to, by zwierzę było oznakowane mikrochipem i miało paszport. W dokumencie tym powinny znaleźć się aktualne informacje dotyczące szczepienia przeciw wściekliźnie oraz badania krwi określającego poziom przeciwciał przeciw wściekliźnie. Zwierzę może być przewożone do Wielkiej Brytanii po upływie 21 dni od daty wykonania szczepienia. Co najmniej na 24 godziny, jednak nie więcej niż 120 godzin (1-5 dni) przed wjazdem na teren Wielkiej Brytanii psy powinny zostać odrobaczone z tasiemca (informacja ta powinna znajdować się w paszporcie lub świadectwie zdrowia). Psy określonych ras nie mogą być w ogóle wwożone do Wielkiej Brytanii. Szczegółowe informacje nt. warunków podróżowania ze zwierzętami są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa Wielkiej Brytanii: www.defra.gov.uk, infolinia: 08459 335577.

PRZEPISY PRAWNE
Zabronione jest wwożenie m.in. narkotyków, materiałów o tematyce pornograficznej, podrobionych markowych wyrobów, pirackich nagrań audiowizualnych. Obowiązuje bezwzględny zakaz przywożenia narzędzi niebezpiecznych (noże składane, kordziki, kastety, sprzęt do wschodnich sztuk walki itp.), których posiadanie w miejscu publicznym jest niedozwolone. W Wielkiej Brytanii, w odróżnieniu od innych krajów, nie wydaje się typowych zaświadczeń o niekaralności na wniosek zainteresowanego. Osoba, która obowiązana jest przedstawić ten dokument w urzędzie, powinna skontaktować się z brytyjskim posterunkiem policji właściwym dla miejsca zamieszkania lub bezpośrednio z New Scotland Yard.

MELDUNEK
Nie ma obowiązku meldunkowego.