Najlepsze Kierunki podróży na 2018

Lonely Planet ogłosiło swoje rankingi najlepszych. Co wybrać na 2018 rok?  Mamy 10 najlepszych krajów, 10 najlepszych regionów, 10 najlepszych miast. Są najlepsze budżetowe kierunki, najlepsze miejsca na zaręczyny i… lista najlepszych 10 toalet na świecie.

 

Singapur wygrywa w pojedynku i jest numerem jeden wśród krajów, które trzeba odwiedzić w 2018 roku, bo nie dość, jak mówią autorzy rankingu, że ma do zaoferowania niepowtarzalne atrakcje, to kończy okrągłe 50 lat (w zeszłym roku zwyciężyła Brazylia).

Tuż za nim uplasowała się afrykańska Namibia, a dalej nasz sąsiad, Litwa.

Kolejne miejsca należą do Nikaragui, Irlandii, Kongo, Serbii, Filipin, St Lucia i Maroko. Spis topowych miast otwiera Waszyngton, stolica Stanów Zjednoczonych, z Instytutem Smithsona i 150 rocznicą zabójstwa Abrahama Lincolna w uzasadnieniu. Numerem dwa jest argentyńskie El Chalten, a numerem trzy włoski Mediolan. Na liście znalazły się także Zermatt (Szwajcaria), Valletta (Malta), Plovdiv (Bułgaria), Salisbury (Wielka Brytania), Wiedeń (Austria), Chennai (Indie), Toronto (Kanada). 

podroze 2018

Za region warty odwiedzenia został uznany turecki półwysep Gallipoli; w tym roku mija 100 lat od zakończonej fiaskiem Bitwy Gallipoli, największej operacji desantowej I Wojny Światowej. Na miejscu drugim znajduje się Park Narodowy Gór Skalistych w Kolorado, a na trzecim jest mało znany Okręg Toledo w Belize, w Ameryce Centralnej.

Tuż za podium mamy australijską Tasmanię, Norwegię Arktyczną, Region Everest, Miedziany Kanion, Flores, Pustynię Atakama i Makau. Pustynia Atakama, fot. tresvodka.com Pustynia Atakama, fot. tresvodka.com  Jeśli chcecie zaoszczędzić to według autorów w ciągu najbliższych kilku miesięcy powinniście wybrać się do Tunezji, RPA, Szanghaju, na Samoa, Bali, do Urugwaju, Portugalii, na Tajwan, do Rumunii lub do Burkina Faso.

Szukając rozrywki na najwyższym poziomie podczas rodzinnych wakacji warto wybrać się na tzw. self-drive safari w Namibii, poszukiwanie skarbów w Muzeum Brytyjskim w Londynie lub rejs na Whitsundays w Australii. 

Wśród topowych darmowych atrakcji znalazły się plażowanie w boskim Rio de Janeiro, obserwowanie bezkresnego nieba pełnego gwiazd nad Nevadą, czy treking na Górę Stołową w RPA. Pary homoseksulane powinny się w tym roku wybrać do Kopenhagi, Toronto, czy Nowej Zelandii. 

Nie mogło więc zabraknąć atrakcji świetlnych. Na miejscu pierwszym znajduje się szwedzka zorza polarna, na drugim są tajemnicze Marfa Lights w Teksasie, a na trzecim Chiński Festiwal Lampionów.  Jeśli planujecie zaręczyny to autorzy Lonely Planet polecają Antarktydę- choć na pewno nie będzie to tania atrakcja, starożytne miasto Pagan w Birmie, czy na włoskie wybrzeże Amalfi (już bliżej do portfela przeciętnego amanta). 

Jeśli chodzi o kuchnię to najdziwniejsze dania w oskarowym wydaniu zjemy w Montanie (ostrygi, które są tak naprawdę smażonymi jądrami młodych byków), w meksykańskim Oaxaca (chapulines, czyli chrupiące robaczki), czy w Hong Kongu (zupę z węża).

Za bezkonkurencyjny substytut kawy zostały między innymi uznane hinduskie masala chai oraz sławne Bubble Tea z Tajwanu. W kategorii toalety 2015 roku wygrywa hotel Hyatt w Tokio (Japonia oczywiście), ale po piętach depcze mu londyńskie The Attendant, czyli wiktoriańskie toalety zmienione w kawiarnię. 

Powstał także ranking miejsc przyszłości oraz wyjątkowych rocznic w 2018 roku.  Wszystkie top listy znajdziecie na stronie www.lonelyplanet.com. Lonely Planet to jedno z najbardziej znanych wydawnictw podróżniczych na świecie, należy do BBC Worldwide.