WIZA,PRZEPISY WJAZDOWE

Od obywateli polskich wymagane są: wiza uprawniająca do wjazdu i pobytu na terenie Turcji oraz paszport, którego okres ważności wynosi co najmniej 6 miesięcy od daty upływu ważności posiadanej wizy. W paszporcie musi pozostać co najmniej jedna wolna strona w celu uzyskania wizy wjazdowej. Brak wolnej strony w paszporcie powoduje automatyczną odmowę wjazdu do Turcji. Nie ma możliwości wjazdu do Turcji za okazaniem dowodu osobistego.
Uwaga: Do dnia 10 kwietnia 2014 roku wizę turystyczną wielokrotną będzie można uzyskać na przejściu granicznym, jej koszt to: 20 USD, 15 EUR lub 10 GBP. Do zakończenia letniego sezonu turystycznego w roku 2014 (dokładna data zostanie określona w terminie późniejszym) w dalszym ciągu będzie można skorzystać z tej możliwości, ale od 11 kwietnia 2014 roku koszt wizy będzie wynosił 30 USD, 25 EUR lub 20 GBP. Dotychczasowa cena tj. 20 USD będzie stosowana jedynie w przypadku ubiegania się o wizę za pośrednictwem portalu systemu E-visa (https://www.evisa.gov.tr). Portal systemu E-visa aktualnie funkcjonuje w trzech wersjach językowych: angielskiej, hiszpańskiej i francuskiej, ale zostanie rozszerzony o inne wersje językowe, w tym o polską. Ponadto wizę będzie można uzyskać w biurach niektórych linii lotniczych, za pośrednictwem biur podróży oraz w specjalnych interaktywnych kioskach na tureckich lotniskach. Pełna informacja o planowanych modyfikacjach znajduje się na stronie internetowej MSZ Turcji.
Wizy turystyczne nabywane na granicy lub poprzez system E-visa upoważniają do pobytu na terenie Turcji przez 90 dni w okresie 180 dni jej ważności (licząc od pierwszego wjazdu) bez prawa wykonywania pracy. Oznacza to, że po wykorzystaniu prawa do trzymiesięcznego pobytu nie można wjechać na teren Turcji do czasu wygaśnięcia nabytej wizy, tj. pół roku po dacie pierwszego przekroczenia granicy. Taką samą wizę uzyskuje się na przejazd przez Turcję tranzytem.
Obywatele polscy, którzy zamierzają przebywać w Turcji dłużej (powyżej 90 dni) lub w celach innych niż turystyczne, np. podjęcia szkolenia, nauki, pracy, uczestniczenia w badaniach, wykonywania prac montażowo-serwisowych, połączenia się z rodziną, powinny otrzymać w Ambasadzie Republiki Turcji wizy odpowiednie do celu planowego pobytu.
W przypadku samowolnego przedłużenia pobytu na podstawie wizy turystycznej należy liczyć się z karą pieniężną w wysokości zależnej od czasu przedłużenia pobytu, nie mniejszej jednak niż 100 USD, oraz z zakazem ponownego wjazdu do Turcji przez okres odpowiedni do okresu nielegalnego pobytu na jej terytorium. W skrajnych przypadkach, np. przedłużenia pobytu o kilka miesięcy, możliwa jest również deportacja (na koszt osoby deportowanej) oraz zakaz wjazdu do Turcji na czas nieokreślony. Osoby przyjeżdżające indywidualnie mogą być poproszone o okazanie środków finansowych na czas pobytu, przy czym zależy do gównie od woli urzędnika.
Szczegółowe informacje na temat uzyskania wiz dostępne są na stronie internetowej: http://www.e-konsolosluk.net/.


PRZEPISY CELNE

Brak ograniczeń w przywozie środków płatniczych, przy czym większe sumy (ponad 5.000 USD) należy zgłosić przy wjeździe, by - jeśli nie zostaną wydane - nie było problemu z ich wywozem. Ilość przywożonych artykułów (ubrania, żywność, sprzęt turystyczny, itp.) nie może wskazywać na ich inne przeznaczenie, niż do celów osobistych. Nie wolno wywozić z Turcji przedmiotów o charakterze zabytkowym, historycznym - nawet najmniejszych kawałków starych rzeźb, płaskorzeźb itp. Szczegółowe informacje dot. przepisów celnych dostępne są na stronie internetowej: http://eski.gumruk.gov.tr/ENG/homepage/Pages/default.aspx.

 

PRZEPISY PRAWNE

W Turcji obowiązuje zakaz posiadania broni bez zezwolenia. Nie można też mieć noży o ostrzach dłuższych od palca serdecznego ani noży sprężynowych. Obowiązuje całkowity zakaz posiadania narkotyków, nawet na potrzeby własne. Zaleca się, by osoby, które pozostawiały samochód bez nadzoru, sprawdziły przed wyjazdem, czy nie ma śladów ingerencji (czy nie umieszczono w pojeździe narkotyków bez wiedzy właściciela pojazdu).
Na terenie Turcji znajduje się dużo wyraźnie oznakowanych obiektów wojskowych. Nie należy w ich pobliżu robić zdjęć, zatrzymywać się, rozbijać namiotu itp.

 

MELDUNEK

Nie ma obowiązku meldunkowego, z wyjątkiem meldunku w hotelach. Nie należy zostawiać paszportu do dyspozycji hotelu na czas pobytu, a jedynie okazać go przy załatwianiu formalności meldunkowych, co może wiązać się z koniecznością opłacenia z góry należności za cały okres pobytu w hotelu.

 

UBEZPIECZENIE

Od turystów nie wymaga się ubezpieczenia osobowego. Turyści przy zakupie ubezpieczenia w ramach pakietu usług biura podróży powinni zwracać uwagę na jego zakres, szczególnie na wyłączenia, za które ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności. Z uwagi na wysokie koszty leczenia zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało koszty leczenia i NNW (min. 50.000 EUR, a w przypadku osób w grupie podwyższonego ryzyka z racji na wiek bądź zdiagnozowane schorzenia 100.000 EUR) oraz koszty transportu medycznego.