Oczywiście Turcja kojarzy się wszystkim z kebabami. I bardzo dobrze się kojarzy, bo te smaczne bułki z mięsem baranim (chociaż popularna jest także opcja wegetariańska) są praktycznie wszędzie. Warto wspomnieć także dania warzywne, szczególnie popularne są bakłażany, cukinie i pomidory. Na stołach znajdziemy także pyszne, świeże owoce- często uliczni sprzedawcy oferują przepyszny sok np z granatów. Mniam!

1. Budyń Noego
2. Kawa po turecku z wanilią i kakao3. Kebab4. Papryka w jogurcie5. Pilaw

 

1. Budyń Noego

Składniki:
225 g ziaren jęczmienia lub pęczaku
55 g suchej białej drobnej fasoli
55 g suchej fasoli Jaś
55 g suchej ciecierzycy
1,2 litra mleka
570 ml wody
55 g okrągłego ryżu
110 g suszonych moreli
110 g sułtanek
55 g ciemnych rodzynek
skórka otarta z jednej cytryny
2 łyżeczki cynamonu
1 łyżeczka ziela angielskiego w proszku
450 g cukru
1 łyżka skrobi kukurydzianej, wymieszanej z łyżką mleka
125 ml wody różanej
śmietana kremówka, do podania

Do posypania:
55 g suszonych fig
55 g suszonych moreli
55 g łuskanych orzechów włoskich
1 łyżka posiekanych pistacji
1 łyżka ciemnych rodzynek


Jęczmień lub pęczak oraz fasolę i ciecierzycę namoczyć na noc w dużej ilości wody. Po odcedzeniu ugotować do miękkości w mleku z wodą (według podanych ilości). Dodać ryż, pokrojone w paski morele, sułtanki i rodzynki i gotować przez 5 minut, dodać skórkę otartą z cytryny, cynamon i ziele angielskie. Gotować przez kolejne 10 minut. Dodać cukier, wymieszać, dodać skrobię wymieszaną z mlekiem, wymieszać. Masa powinna zgęstnieć. Wlać wodę różaną, wymieszać i gotować przez kolejne 10 minut. Przełożyć do dużej salaterki i odstawić do wystygnięcia. Pokroić w paski suszone morele i figi, posiekać grubo orzechy i pistacje, wymieszać. Budyń posypać suszonymi owocami i orzechami. Podawać z łyżką kremówki z boku.

 

2. Kawa po turecku z wanilią i kakao
Składniki:

    * 6 czubatych łyżeczek zmielonej na pył kawy
    * 3 łyżeczki cukru pudru
    * 1/2 laski wanilii
    * 3 łyżki kakao
    * 2 szkl. wody

Wanilię drobno pokroić i utrzeć z małą ilością cukru pudru. Kawę przesiać, wymieszać z resztą cukru, wanilią i kakao. Zalać w rondelku zimną wodą i podgrzewać do trzykrotnego tzw. podniesienia się. Przykryć na chwilę i zamieszać. Podawać w ogrzanych filiżankach, nalewając razem z fusami.


  3. Kebab
Składniki:
3 cebule
3 ząbki czosnku
60 dag udźca jagnięcego (bez kości)
3 łyżki oleju
20 dag kaszy kuskus
500 ml bulionu warzywnego
1 pęczek natki
2-3 gałązki mięty
60 dag pomidorów
50 ml octu winnego
sól
pieprz
cukier
2 łyżki oliwy
mięta i cząstki cytryny do dekoracji

Jedną cebulę posiekać, dwie pokroić w cieniutkie krążki. Czosnek posiekać. Mięso pokroić na 16 kostek równej wielkości, nadziać na 4 szpadki do szaszłyków. Na patelni rozgrzać 2 łyżki oleju, podsmażyć szaszłyki z każdej strony. Zmniejszyć ogień, smażyć jeszcze 20 minut, co jakiś czas odwracając. W rondlu rozgrzać łyżkę oleju, zeszklić posiekaną cebulę i połowę czosnku. Dodać kaszę, podsmażyć. Wlać bulion, zagotować, podgrzewać 10 minut na małym ogniu. Pokrić natkę i miętę. Pomidory pokroić w plasterki. Ocet przyprawić solą, pieprzem i cukrem, utrzeć z oliwą. Pomidory wymieszać z krążkami cebuli, skrop sosem. Do kaszy dodać natkę i miętę, wymieszać, przyprawić. Na krótko przed końcem smażenia dodać na patelnię z szaszłykami pozostały czosnek. Szaszłyki zdjąć z patelni i oprószyć solą i pieprzem. Podawać z sałatką i kaszą kuskus. Udekorować listkami mięty i cząstkami cytryny.

 

4. Papryka w jogurcie
Składniki :
2 - 3 duże świeże lub mrożone papryki
    0.5 l jogurtu
    2 łyżki oliwy lub oleju jadalnego
    sól do smaku
    1 mały roztarty ząbek czosnku (dowolnie)
Sposób przygotowania:
Paprykę pokrajać na ćwiartki, usunąć pestki i białe zgrubienia, wypłukać, osuszyć. Ułożyć w mocno nagrzanym piekarniku, opiekać aż skórka się pomarszczy i lekko przypali. Przestudzić, odjąć skórkę. Paprykę smażyć w rozgrzanej oliwie na średnim ogniu przez 3 min. Usmażoną paprykę włożyć do salaterki, zalać jogurtem wymieszanym z czosnkiem, solą i oliwą. Podawać na gorąco lub na zimno.

 
5. Pilaw
Składniki:
  • czubata szklanka długoziarnistego ryżu 
  • 2.5-3 szklanki rosołu wołowego lub warzywnego (może być z kostki)
  • 25 dag jagnięciny bez kości
  • 2 cebule
  • 2 spore pomidory
  • 1/3 szklanki oleju
  • łyżeczkę cukru
  • 2 ząbki czosnku
  • po 15 dag rodzynków i orzeszków piniowych
  • po szczypcie szafranu i gałki muszkatołowej
  • 2-3 listki szałwii
  • pieprz
  • sól
Włóżyć szczyptę szafranu do filiżanki i zalać niewielką ilością (2-3 łyżki) ciepłego bulionu, przykryć talerzykiem i odstawić na bok. Ryż przesypać na szerokie sitko lub durszlak i starannie wypłukać pod bieżącą wodą.
Jagnięcinę starannie wypłukać pod bieżącą wodą, osusz papierowym ręcznikiem, pokroić na cienkie, niezbyt długie paski. Cebulę obrać, posiekać, przełołyżyć do miseczki i przykryć talerzykiem. W rondlu lub na patelni rozgrzać olej, wrzucić jagnięcinę i mieszając, smażyć ją na średnim ogniu. Gdy stanie się miękka i ładnie się zrumieni, przełożyć ją łyżką cedzakową do ogrzanego rondelka, ale przedtem każdą porcję chwilę potrzymać nad rondlem, by ściekł do niego tłuszcz. Przykryć rondelek i postaw na ciepłej płycie kuchennej - mięso nie powinno wystygnąć. Na patelnię z pozostałym tłuszczem wrzucić cebulę, dodać sól, świeżo zmielony pieprz i mieszając, smażyć na małym ogniu. Cebula powinna się zeszklić.
Postawić garnek z bulionem na małym ogniu. Zwiększyć płomień pod patelnią z cebulą i nadal mieszając, wsypać ryż. Smażyć, aż ryż natłuści się i zeszkli. Nadal mieszać. Wlać szafran z filiżanki i gorący bulion (powinno go być dwa razy więcej niż ryżu!). Przyprawić pieprzem, odrobiną gałki muszkatołowej i ewentualnie solą. Szybko zamieszać, by mieć pewność, że nic nie przywarło do dna. Gdy zawartość garnka się zagotuje, zmniejszyć ogień do minimum, przykryć garnek - niech ryż powoli się gotuje. Jeśli przyrządzasz pilaw w rondlu o niezbyt grubym dnie, nie zapomnij o podłożeniu płytki ochronnej! Przez 15-20 minut nie mieszaj w garnku, nie musisz nawet do niego zaglądać.
Gdy ryż wchłonie cały płyn, wsypać 2/3 rodzynek oraz obrane ze skórki i pokrojone w kostkę pomidory. Dokładnie wymieszać. Na wierzch położyć mięso z rondelka, posypać wszystko posiekanymi listkami szałwii, wstawić na 20 minut do piekarnika nagrzanego do 170°C. Mięso z wierzchu przełożyć do miseczki, a z ryżu usyp kopczyk na półmisku. Rozgarnąć ziarna z czubka, by zrobić miejsce na jagnięcinę. Można też uformować z ryżu wieniec, którego środek wypełnić mięsem. Przed podaniem posypać pilaw uprażonymi na patelni orzeszkami piniowymi, resztą sparzonych rodzynek oraz natką.