Plan na Płn Włochy

Okazuje się, że aby zaplanować rodzinny mini wyjazd, kilkudniowy zaledwie, trzeba nieźle główkować. Dziecko wymaga o wiele więcej i o wiele częściej upomina się o swoje niż dorośli. Szczerze mówiąc, przez większośc naszych podróży nie dbaliśmy gdzie ani kiedy będizemy spać, co i czy będziemy jeść. Podrożowanie z dzieckiem w tym wymiarze zaczyna więc trochę przypominać ciągnięcie balastu, często na siłę, bo dziecko ma swoje ograniczenia. Dlatego tym razem trzeba przejąć totalną kontrolę nad podróżą i przygotowaniem wszystkiego, od noclegów, po transport, przerwy na jedzenie, na zabawę i odpoczynek. W porównaniu z poprzednimi wypadami- zapowiada się zero spontanu.

Nasz Plan - a jakże, nic nowego! - ograniczyliśmy do minimum- ale chcemy zobaczyć 3 miasta - Mediolan, Pisę i wreszcie Wenecję. Jak na 4 dni to dużo, może za dużo z rocznym dzieckiem, dlatego plan może ulec zmianie- w zależności od nastrojów Mai i chęci współpracy.

Na razie przygotowujemy noclegi, przeloty i transport. Loty z dzieckiem nie muszą być koszmarem, jeśli dobrze je zaplanujecie, poświęcicie czas na przygotowanie bagażu i danie sobie trochę więcej czasu na samą podróż. Dobrze być zawsze trochę wcześniej na lotnisku niż nie polecieć w ogole.

 

Opłaty za przelot

Wszystkie europejskie linie lotnicze akceptują zniżki dla dzieci poniżej 2 roku życia- czasem są za darmo, a czasem za symboliczną opłatę - w naszym przypadku za bilet dla Mai zapłaciliśmy £40 w dwie strony (Easyjet, lot z Edynburga).

 

Co zabrac na podróż z dzieckiem

Najlepiej przemyśleć wcześniej- szczególnie, jeśli (tak jak my) mamy dostępne tylko bagaże podręczne. Dziecko również może posiadacz swój bagaż podręczny a także wózek, fotelik.  Jeśli chodzi o zabranie mleka do samolotu dla dziecka- przeważnie obsluga się nie czepia co do 200ml - czy mleka w butelce - dozwolone jest oficjalnie jednak przewożenie tylko 100ml. Jeśli dziecko jest małe (my wielokrotnie używaliśmy i naprawdę się sprawdzało) można używać chusty - dziecko świetnie się czuje a lot może przebiegać spokojnie. Jeśli chodzi o priorytet wejścia na pokład samolotu- nie jest to konieczne, bwoeim większość lotów akceputje, że dziecko ma pierwszeństwo. Ważne jest także, że siadanie z dzieckiem w rzędach ewakuacjnych jest zabronione.

 

Północne Włochy z Dzieckiem- Plan czy Spontan?

Sami się przekonamy jak nasza mała podróźniczka toleruje zmianę miejsc i trudności podróży... Mamy jednak nadzieję chociaż na odrobinę spontanu podczas tej podroży- jak będzie - zobaczymy.