Nasza podróż na malutką hiszpańską wyspę, Minorkę trwała tylko 7 dni - na początku października i po sezonie, gdzie ulice były puste, większość turystycznych sklepów czynna tylko przez kilka godzin dziennie. Pogoda jednak dopisała - było około 25- co dla malucha było temperaturą idealną; wystarczająco ciepło na kąpiele w morzu i basenie. Wybraliśmy leniwa opcje All Inclusive (w Cala en Bosc). Upatrzyliśmy sobie tę wyspę nieprzypadkowo- słynie przecież ze wspaniałych zacisznych plaż, które często można mieć dla siebie bez innych turystów. Z dala od tłumów - Minorka - według nas - może stać sie, szczególnie na podróż z dziećmi, wspaniałym kierunkiem, szczególnie dla tych, którzy chcą spokojnie odpocząć. Oto, dlaczego:

1. Nadbrzeżna trasa - Camí de Cavalls

Dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas polecamy średniowieczna ścieżka (185 km) prowadząca wokół wyspy. Pokonując ją pieszo, rowerem lub konno trasa umożliwia dość łatwe dotarcie do ukrytych części wybrzeża i niektórych spektakularnych plaż. Idealna nawet na krótkie odcinki - my wybraliśmy tylko kilka niewielkich z nich a w dodatku z wózkiem - ale możesz pokonywać tyle, ile chcesz, droga jest odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych. Niedawno niektóre jej części zostały odnowione i zabezpieczone - niektóre pokrywa asfalt, niektóre to piaszczyste i dość strome ścieżki. Cały szlak jest dobrze oznakowany i prowadzi przez tereny podmokłe i doliny. Znajdziecie tu również stare wieże strażnicze i urokliwe latarnie morskie. Jednym z najkrótszych i najłatwiejszych odcinków jest okolica Cala Algaiarens na północnym wybrzeżu, idealna dla rodzin. Kierując się na zachód do Cala Morell - można dotrzeć do pięknych plaż.

minorka dlaczego warto

2. Zoo Lloc de Menorca

To małe zoo znajduje się pomiędzy Mahón i Alaior i ma spokojny, cichy klimat. Dzieci uczą się o zwierzętach żyjących na Minorce, takich jak kozy, owce i krowy. Na otwartej przestrzeni, gdzie można wejść- są też lemury i makaki. Część australijska zawiera kangury, emu oraz mnóstwo ptaków i gadów. Co jest super w tym zoo, wiele zwierząt jest w częściowo otwartych zagrodach, a ty możesz podejść naprawdę blisko a o określonych porach - również nakarmić. Jest tam plac zabaw i kawiarnia.

Ta oczywiście ucieszy najmłodszych, ale polecamy ja tak naprawdę wszystkim- zoo jest ciche i położone w naprawdę urokliwym miejscu, można tu spokojnie spędzić większą część dnia.

minorka dlaczego warto

3. Pierwszorzędne doświadczenia kulinarne

Tu sie nieco rozpiszemy, bo jest o czym :) Na Minorce jedzenie zawsze było więcej niż interesujące - na wyspie oprócz wpływów hiszpańskich są również arabskie, francuskie i brytyjskie. Szczególnie w ostatnich latach tradycyjna kuchnia znacznie się zmieniła, wzbogacona o nowe produkty miesza stare tradycje. Wiele wylansowanych restauracji stara sie o gwiazdkę Michalina. Wysoki poziom obecny też jest w każdym domu - dostępność owoców morza, doskonałych, świeżych mięs i owoców znacznie ułatwia tworzenie luksusowych, kulinarnych arcydzieł. Znajdziecie tu mnóstwo wspaniałych miejsc, idealnych dla rodzin z dziećmi, nie tylko w porze lunchu. I choć Minorka słynie z ryb i owoców morza, warto spróbować: sobresade (pikantna pasta wieprzowa), ensaimada (spiralne ciasto, specjalność na Balearach), ser Mahon i słynna "caldereta de llagosta" (gulasz gotowany na homarze). Aby skosztować tego ostatniego, były król Hiszpanii, Juan Carlos, specjalnie płynie do Fornells, portu na północy wyspy trafiając do swojej ulubionej restauracji.

Warto odwiedzić targ rybny w Ciutadella de Menorca, nie można go przeoczyć, jest tu wiele oryginalnych ryb ale nie pytajcie o nazwy. W Mahon, jak i na całej wyspie, jest wiele luksusowych restauracji których standardy wciąż rosną. Sa u znani, jak Felip Llufriu, który niedawno otworzył Mon Restaurant, zdobył gwiazdkę Michelina, czy słynny Joan Roca (właściciel najlepszej restauracji na świecie, El Celler de Can Roca), który po 13 latach pracy powrócił do rodzinnego miasta Ciutadella na Minorce i przenosi kuchnię śródziemnomorską na inny poziom.

Imponujący jest wybór win i lokalnego ginu, oraz cytrynówki (jak kto lubi, ale nam nie smakowała), za to lokalne piwko- Mahaou (cen nie odstraszają, wiec bądź tu głupi i nie spróbuj)

minorka dlaczego warto

4. Nieskazitelne plaże

Dla tych, którzy myślą, że letnie wakacje są zanurzone w słonym oceanie i leżą na piaszczystej plaży, Menorca jest odpowiedzią. Ma więcej plaż niż Majorka i Ibiza w połączeniu, a wiele z nich to dziewicze plaże, bez żadnych udogodnień. Nawet w szczycie sezonu zawsze można znaleźć idealnie czyste i odosobnione miejsca. Woda na południowym wybrzeżu jest płytka i łatwa dla dzieci.

Jeśli przyciągają cię małe, dziewicze plaże z zapierającym dech w piersiach otoczeniem (ale bez udogodnień), jedne z najlepszych znajdują się na południowym wybrzeżu w Cala Mitjana, Cala Turqueta i Cala Macarella. Cala Macarelleta tuż obok tego drugiego jest równie oszałamiająca, jeśli nie bardziej, i jest odwiedzana przez nudystów. Ale niezależnie od lokalizacji, bycie topless jest normą na każdej menorkańskiej plaży. Dla tych, którzy preferują plażę typu kurort z niektórymi udogodnieniami i restauracjami, spróbuj Platja de Sant Tomas, Sant Adeodat i Biniguas. Są obok siebie i łatwo można przejść z jednej plaży na drugą. Północne wybrzeże obfituje w dziewicze plaże, ale fale są silniejsze niż na południowych plażach. Cala d'Algaiarens, na wschód od Cala Morell, jest jednym z ulubionych miejscowych mieszkańców. Cala Pregonda i Platja de Cavalleria mają dramatyczne linie brzegowe pokryte sosnami i znajdują się w odległości 25 minut spacerem od parkingu.

5. Niebo dla miłośników przyrody

Minorka to przyroda. Została ogłoszony rezerwatem biosfery Unesco w 1993 r., w wyniku czego wyspa była w stanie chronić swoją imponującą różnorodność flory i fauny i zapobiec nadmiernemu rozwojowi wybrzeża poprzez przyciągające wzrok hotele.

Życie, trzeba przyznać, toczy się tu leniwie. Wśród dość surowej, śródziemnomorskiej przyrody, czesto natrafimy na latarnie morskie, małe knajpki, które wieczorem nabierają życia. Okolica jest kamienista i spokojna. Widzisz niewiarygodnie błękitne niebo, które spotyka turkusową wodę i wszędzie rośnie "manzanilla" (rumianek). Warto wieczorem, gdy jest juz chłodniej pospacerować po okolicy. My takie spacery urządzaliśmy codziennie. Świetne na usypianie dziecka! Można odkrywać naturalne jaskinie i małe, zaciszne plaże, które często można mieć dla siebie bez innych turystów.

Parc Natural de s'Albufera des Grau, we wschodniej części wyspy, niedaleko Mahon, jest najważniejszym parkiem na Minorce. To raj dla dzikich zwierząt i szczególnie ważny dla ptaków podmokłych. To miejsce odpoczynku dla ptaków migrujących między Europą i Afryką Północną.

Chociaż spędziliśmy tam tylko 7 dni, chcemy więcej i z czystym sumieniem polecamy wyspę, szczególnie na podróże z dziećmi. Minorka, z dala od turystycznych tłumów i popularnych kierunków, wydala nam sie idealna na leniwe, spokojne wakacje. I takie, tym razem, udało nam się zrealizować.