WSPÓŁRZĘDNE GEOGRAFICZNE

32 00 N, 5 00 W

LUDNOŚĆ

33 800 000

OBSZAR

446 550 km, stolica- Rabat

RELIGIA

Islam

JĘZYK

Arabski (urzędowy), dialekty berberyjskie, francuski często używany w interesach, administracji i dyplomacji

WALUTA

Dirham marokański (MAD)= 100 centów (1MAD = 3.50 zł)

NUMER KIERUNKOWY

00212

STREFA CZASOWA

UTC+0- czas letni, UTC+1 czas zimowy

GOSPODARKA

PNB na 1 mieszk. 25 400USD (2001),PKB 1,5 mld USD (2006)

GŁÓWNE ZASOBY

Produkty rolnicze (zboża, produkty mleczarskie, wino, owoce) drewno, rybołówstwo, boksyty, sól kamienna i potasowa, uran

GŁÓWNE ORGANIZACJE MIĘDZYNARODOWE

MBOiR, MFW, ONZ, UE, UNESCO, UNPROFOR, UNHCR, WHO, NATO

TELEFONY ALARMOWE

Można używać międzynarodowego numeru alarmowego - 112

Ambasada RP w Rabacie, tel: spoza Maroka: (00.212.37)77.11.73, (00.212.37)77.17.91z terenu Maroka: (0.37) 77.11.73, (0.37) 77.17.91

Maroko Info

Maroko jest ekscytującą mieszanką języków, kultur, religii, tradycji starożytnych i wrażliwości współczesnych.

Przekonaj się, jak w Tangerze, elegancko wyblakłe port-miasto, które stało się plac zabaw dla dzieci z międzynarodowych osób poszukujących mocnych wrażeń, arystokratycznych podatkowe-zesłańców, autorów i szpiegów.

Dalej na zachodnim wybrzeżu jest film sławy Casablanca, to Essaouira z przepięknym zabytkowym medyna (ufortyfikowane stare miasto). Inland leży kosmopolityczne Fez z jego high-stronnych ulic i labiryncie przepięknym riads (tradycyjne domy zbudowane wokół centralnego dziedzińca). Poznaj wzniosły bezładnej Marakeszu, żywy i chaotyczne cesarskiego z magnetyzmu, która jest narysowana odwiedzających od wieków.

Jednak Maroko to pustynia, największa na Ziemi- Sahara. Można jej piękno i majestat podziwiać na wschodzie kraju, Saharze Zachodniej. Maroko to także góry - piękny, popularny dla trekingu Atlas, usiany starożytnymi berberyjskimi wioski. Maroko to kraj, który często może czuć się jak całkiem nowego świata czeka na odkrycie.

Więcej: Co zobaczyć w Maroku

TRANSPORT

Najłatwiej dotrzeć samolotem przez Madryt. Taka przyjemność to wydatek rzędu 400zł. Można też kombinować bezpośrednio z Hiszpanii i Gibraltaru (należącego de facto do Wielkiej Brytanii) promem. Wychodzi taniej. I dłużej.

PODRÓŻOWANIE

Transport w Maroku nie należy do szczególnie rozwiniętych, zwłaszcza na wschodzie kraju. Między głównymi miastami można łatwo i dość szybko dotrzeć tanią koleją. Wygodnie autobusy mają jednak przewagę, że docierają prawie wszędzie. Bilety nie są jednak tanie, za bagaż trzeba zawsze dopłacić- chociaż nigdy nie wiadomo dlaczego tylko turyści. Warto wsiąść przy planowaniu podróżowaniu autobusami i samochodem lekką poprawkę- są permanentnie nie punktualne, a i czasem rzeka lubi wylać, więc trzeba czekać... czekać... czekać... Mymieliśmy dwa takie postoje- na trasie Meknes- Merzuga (pierwszy tylko 6 godzin, drugi 11). Istnieją jeszcze bardzo popularne petit taxis, czyli taksówki po mieście (przeważnie zdezelowane uno) lub grand taxis- na większe odległości (czyli zdezelowane marcedesy). Taxi collectiv to 6 osób w marcedesie i 4 w uno. Warto zawsze pytać o taxi collectiv, bo płacą wszyscy, a i gniecenie się ma swoje plusy ;)

JAKA TRASA?

My zaczęliśmy od Casablanki- niezbyt przyjazne, ruchliwe miasto, z nowoczesną, trochę zaniedbaną architekturą. Dalej Fez (pyszne kebaby!) i Meknes. Dalej było coraz lepiej- chcieliśmy dotrzeć do koczowników w Atlasie Średnim- ale widzieliśmy tylko jeden słynny czarny namiot. Obowiązkowo Merzuga- tu można poczuć Saharę! Kolej na Warzazat i słynne Ajt Bin Haddu. Okoliczne wsie są również pięknie położone- wśród lasów palmowych robią imponujące wrażenie. Czas zatem na sok pomarańczowy w Marakeszu. Jest naprawdę pyszny, ale tylko 5% tyrustów chce wrócić do tego miasta. Hmm... Maroko!

Zobacz więcej: Co zobaczyć w Maroku

Kiedy jechać do Maroka?

CENY

Chleb 1,50 MAD
Woda mineralna 1,5l 0,5- 1 MAD
Mleko 1l 1,1 MAD
Jabłka 1 kg 2,5 MAD
Wędlina(średnia cena)) 6 MAD
Ziemniaki 1kg 1,5 MAD
Obiad (średnia cena) od 10MAD
Obiad (średnia cena) 20KSH
Piwo(0,3l) sklep, pub od 1 MAD, 2,2 MAD
Wino 0,75l od 3MAD, 6 MAD
Wódka 0,5l 12 MAD
Coca- Cola 1,5l 2 MAD
Bagietka 0,9 MAD
Ser Brie 200g 1,5 MAD
Benzyna bezołowiowa 1 1,5 MAD

W Maroku obowiązują Drahny, ale czasem w hotelach można płacić również w Euro. W miastach nie ma problemu z bankomatami, jednak w mniejszych miejscowościach są one prawie nie dostępne. Przeważnie większe hotele akceptują karty kredytowe i debetowe, jednak większość małych hoteli i hosteli nie akceptuje kart, dlatego polecamy wymienić pieniądze w większym mieście. W miastach nie ma problemu z kantorami, jeśli jednak zabraknie nam gotówki, warto spytać się taksówkarza o polecany kantor ( przy czym pewnie taksówkarz będzie chciał nas podwieźć i skasować swoją część za nowego klienta kantoru- można uniknąć takiej pomocy, wystarczy, że nam ktoś wskaże drogę.