WSPÓŁRZĘDNE GEOGRAFICZNE

27° 42' N, 85° 19 E

POWIERZCHNIA

140 800 km2

LUDNOŚĆ

794 600

RELIGIA

Hinduizm: 74,82%, Buddyzm: 16%,Islam: 5%, Protestantyzm: 1,81%, Gł.:pentekostalizm i kongregacjonalizm, Sikhizm: 0,06%, Katolicyzm: 0,05%, Bahaizm: 0,03%, Świadkowie Jehowy: 0,01%

JĘZYK

Nepalski, angielski

WALUTA

Rupia nepalska

NUMER KIERUNKOWY

00357

STREFA CZASOWA

Czas letni- nie ma, UTC +5.45 czas zimowy

GOSPODARKA

PNB na 1 mieszk.36530 mln USD,PKB 36530 mln USD

GŁÓWNE ZASOBY

Kwarc, woda, drewno, energia wodna

GŁÓWNE ORGANIZACJE MIĘDZYNARODOWE

MBOiR, MFW, NAM, NATO, ONZ, UE, WHO

TELEFONY ALARMOWE

112

Nepal Info

Nepal można uznać za Azję w miniaturce - na tle ośnieżonych gór błyszczą tęczowe flagi modlitewne, podczas gdy na ulicach Kathmandu panuje nieustanny szał motorowerowy; z jednej strony majestat Himalajów a z drugiej stony tłoczne, zakurzone i głośne ulice miast. Nepal to niezywkle miejsce nie tylko dla wielbicieli gór ale także dla pasjonatów buddystycznej religii i kultury.

Więcej: Co zobaczyć w Nepalu

TRANSPORT

Z Nepalem nie ma bezpośredniego połączenia- najtaniej i najprościej lecieć przez Indie. Bilet z Delhi to koszt okolo $80-100.

PODRÓŻOWANIE

Po Nepalu możemy podróżować małymi busikami, nie ma kolei. Zdarza się, szczególnie wśród backpakerów, podróżowanie na stopa.

JAKA TRASA?Warto zobaczyć:

- Katmandu- magiczna stolica Nepalu, niesamowity klimat

- Patan

- Bhaktapur

- Pokhara- drugie pod względem wielkości miasto w Nepalu

Więcej: Co zobaczyć w Nepalu

Kiedy najlepiej jechać do Nepalu?

Nepal To kraj w zasadzie na podróże na każdą porę roku, ale najlepsze miesiące to październik- maj.

Święta w Nepalu

Sakela Udhauli - grudzień

Sakela Udhauli to sposób na podziękowanie bogini przyrody za zapewnienie zbiorów. Obchody obejmują śpiew i taniec przez wykonawców ubranych w tradycyjny strój. Dwóch tancerzy przejmuje inicjatywę, a pozostali przyłączają się naśladując ich ruchy. Podobne uroczystości odbywają się na całym świecie, wszędzie tam, gdzie Kirat Rai zdecydowali się osiedlić.Tihar

Tihar - październik

Ten coroczny Festiwal jest świętem nowego księżyca, co oznacza początek nowego roku w kalendarzu hinduskim. Odbywający się w październiku każdego roku, Tihar jest wypełniony uroczystościami, ucztami i ceremoniami religijnymi.

Maha Shivaratri - luty 2010

Odbywa się w nocy z 13 na 14 podczas księżycu w spadku (Krishna Paksha) hinduskiego miesiąca kalendarzowego Maagha (jedenastego miesiąca roku), Maha Shivaratri to festiwal ku czci Pana Shiva. Obchody Maha Shivaratri rozpoczynają się przed południem pierwszego dnia i poprzez nocne czuwanie, kończą się następnego dnia. Liście Bael są ofiarowane Shivie i wykonywane są całodzienne pokuty.

Dashain 2009 - wrzesień 2010

Dashain uważany jest za jeden z najbardziej ekscytujących festiwali w Nepalu. Ten dziesięciodniowy festiwal obejmuje taniec wykonywany przez zamaskowanych tancerzy, puszczanie latawców oraz inne tradycyjne rodzaje działalności. Duchowy aspekt festiwalu odbywa się poprzez rytualne kąpiele w świętych rzekach. Pierwsze sześć dni festiwalu obejmują prywatne ceremonie i nabożeństwa rodzinne, a pozostałe cztery na publicznych uroczystością, które rozpoczynają się procesją osobistości rządowych w Katmandu. Imprezy odbywają się w Bhaktapur i Patan.

Ceny w Nepalu

Chleb 1 NRP
Woda mineralna 1,5l 1,5 NRP
Makaron 0,9 NRP
Jabłka 1 kg 0,4 NRP
Wędlina(średnia cena)) od 5 NRP
Ziemniaki 1kg 0,7 NRP
Obiad (średnia cena) 100 NRP
Piwo(0,3l) sklep, pub 1,5 NRP, od 2,5 NRP
Wino 0,75l 15 NRP
Ser gruziński 1 kg 6 NRP
Wódka 0,5 7 NRP
Benzyna bezołowiowa 1 1,8 NRP

Waluta i Pieniądze w Nepalu

W Nepalu obowiązują Rupie Nepalskie- pamiątki lepiej kupowąć w Nepalu niż w Indiach- i taniej i są lepszej jakości.

PRZYDATNE LINKI

- http://www.globtroter.pl/forum/193 - forum globtrotera

- http://www.nasznepal.pl - wiele ciekawych informacji o Nepalu

UWAGI:

Treking po Himalajach- bilety wstepu do Parków Narodowych na terenie Nepalu są dość drogie- ceny wahają się pomiedzy $10 a $50 za 1 dzień.