WSPÓŁRZĘDNE GEOGRAFICZNE

1 00 N, 38 00 E

POWIERZCHNIA

9,251 km2

LUDNOŚĆ

794600

RELIGIA

Prawosławni 78%, muzułmanie 18%, inni (maronici, Kościół ormiański) 4%

JĘZYK

Grecki, turecki, angielski

WALUTA

Euro (€)= 100 eurocentów (1€) = 4.3 zł)

NUMER KIERUNKOWY

00357

STREFA CZASOWA

UTC +2 czas letni, UTC +3 czas zimowy

GOSPODARKA

PNB na 1 mieszk.36530 mln USD,PKB 36530 mln USD

GŁÓWNE ZASOBY

Turystyka, żywność i napoje; cement i gips; remonty i przebudowa statków; tekstylia; chemikalia; wyroby metalowe; drewno, papier, kamień, glina

GŁÓWNE ORGANIZACJE MIĘDZYNARODOWE

MBOiR, MFW, NAM, NATO, ONZ, UE, WHO

TELEFONY ALARMOWE

Telefon alarmowy 112

Cypr Info

Cypr - wyspiarski kraj leżący na pograniczu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, będący bogatą mieszanką kultur, tradycji i muzyki. Legendarne miejsce narodzin greckiej bogini miłości Afrodyty. Obecnie kraj podzielony jest na grecką i turecką część.

Więcej: Co zobaczyć na Cyprze

TRANSPORT

Wbrew pozorom Cypr dla polskiego turysty nie jest za bardzo znany, dlatego nadal najpopularniejszą opcja pozostają biura podrózy i zorganizowane wakacje. I tu najpopularniejsza jest Aya Napa- typowy kurort sródziemnomorski. Na własny rachunek jedyna opcja dotarcia na Cypr to samolot, a cena za bilet LOTem w dwie strony to okolo 1000zl.

PODRÓŻOWANIE

Warto wynajac samochód- ceny juz od €25, ale na czym dłuzej wynajmiemy, tym bedzie taniej. Pociagów nie ma, a transport autobusowy jest ubogi. Sprawnie za to działaja liczne agencje i biura podrózy i zawożą prawie wszędzie. Pamiętajmy, żeby się targować.

Jaka Trasa na Cyprze?

Warto zobaczyć na Cyprze:

Paphos- port, mozaiki, kosciół św. Pawla, stara część Paphos

Kourion- amfiteatr rzymski

Troddos i Kykkos- prawosławny klasztor w górach

Nikozja- część turecka- stara i klimatyczna

Limassol- warto zobaczyć port

Zobacz więcej: Co zobaczyć na Cyprze

1 stycznia – Nowy Rok

Pierwszy dzień Nowego Roku przebiega podobnie do polskiego świata- są fajerwerki i tańce, ludzie świętują na ulicach w radosnym uniesieniu składaja sobie życzenia.

Na Cyprze tańczą wszyscy: mali i starsi, i do zachowania tanecznych tradycji odnoszą się ze szczególnym zaangażowaniem. Nawet współcześni młodzi ludzie są w stanie pokazać podstawowe warianty tańców ludowych.

Po tańcach wszyscy zasiadają do noworocznego stołu. Tym bardziej, że czeka tam noworoczne ciasto vasilopita. Prawo do jego pokrojenia przysługuje tylko głowie rodziny. To ciasto piecze się z niespodzianką wewnątrz. Jeśli ktoś jedząc swój kawałek natknie się na coś twardego, na przykład na monetę, ma szanse na spełnienie w nowym roku swojego marzenia.

Cypryjczycy, którzy obchodzą święta według starego stylu, w Nowy Rok czczą pamięć świętego Wasyla. Także Święty Mikołaj na Cyprze to nie kto inny, tylko Święty Wasyl – patron panien i kawalerów, który pomaga znaleźć im swoją miłość.

Tradycja wkładania monety w ciasto związana jest z życiem świętego Wasyla. Według legendy, będąc otoczonym przez wrogów, schował cenne przedmioty w bochnie chleba i w taki sposób je ocalił.

20 lutego (2012) – Apokries – początek Tłustego Tygodnia na Cyprze

Apokries, to cypryjski "tłusty tydzień", który daje człowiekowi możliwość nacieszyć się beztroską radością przed Wielkim Postem – najbardziej surowym okresem w kalendarzu liturgicznym.

W tym czasie na Cyprze odbywają się przyjęcia i zaprasza się – zwłaszcza tych dawno nie widzianych – gości. Muzyka i głos bębnów roznoszą się po całym kraju. Apokries rozpoczyna się w czwartek tygodnia, który Cypryjczycy nazywają "aromatycznym" – wtedy przygotowuje się liczne potrawy z mięsa. Oprócz przeróżnych odmian mięsa grillowanego, popularne są pierożki z mięsnym nadzieniem – trzeba wszak najeść się do woli! Tłusty Tydzień kończy się "serową niedzielą", tyrofagos, która stanowi ostatni dzień karnawału. Mięsne nadzienie "ravioli" zamienia się w serowe i twarogowe (a sery mają Cypryjczycy wspaniałe).

Karnawał kończy się wielkim, świątecznym pochodem, po czym sąsiedzi, przyjaciele i krewni zasiadają wspólnego stołu, i starają się zjeść wszystko, co jeszcze pozostało. Następnego dnia zaczyna się post i stół należy oczyścić ze świątecznych potraw.

25 marca – Narodowy Dzień Greckiej Niepodległości

Święto upamiętnia dzień proklamowania niepodległości w 1821 r. Cypr jest krajem niepodległym i Cypryjczycy są z tego dumni, zresztą – jaki kraj, przeżywszy tyle różnych najazdów i politycznych intryg, nie cieszyłby się z wolności? Większość mieszkańców Cypru stanowią Grecy i Cypr zawsze odczuwał polityczne oddziaływanie Grecji. Cypryjczycy zawsze przyznawali, że są częścią greckiej kultury, częścią "kolebki cywilizacji". To święto ma duże znaczenia zarówno dla Greków, jak i dla Greków-Cypryjczyków. W tym dniu organizuje się zwykle uroczyste pochody z tańcami i pieśniami. W domach czekają zaś świątecznie zastawione stoły.1 kwietnia – Narodowe Święto Cypru

Pełna nazwa tego święta brzmi: Dzień Rozpoczęcia Narodowej Walki Wyzwoleńczej Przeciwko Angielskim Kolonizatorom.

W 1571 r. Cypr został zajęty przez potężne Imperium Osmańskie. W tamtym czasie wyspa, pozostająca w poważnym kryzysie ekonomicznym, była gotowa przyjąć każdego, kto uwolni ją od wysokich podatków ustanowionych przez Wenecjan. Niestety, Turcy-wybawcy nie spełnili oczekiwań Cypryjczyków. Do 1878 r. wyspa pozostawała w rękach Osmanów. Zaczęły narastać nastroje antytureckie i ruchy zjednoczeniowe z Grecją. Na mocy porozumienia z Wielką Brytanią Turcja, w ramach sojuszu obronnego przeciwko Rosji, przekazała jej prawa do Cypru. Po aneksji Cypru w 1914 r. Wielka Brytania oficjalnie ogłosiła w maju 1923 roku wyspę swoją kolonią.

1 kwietnia 1955 r. rozpoczęła działalność "Narodowa organizacja cypryjskich bojowników o niepodległość". Cypr pogrążył się w zamieszkach, wystąpieniach antybrytyjskich i starciach zbrojnych. Potrzeba było kilku lat zanim Cypr uzyskał wreszcie autonomię, zaś walka o wolność i niepodległość została uwieńczona dopiero w 1959 roku.

Pełnoprawnym członkiem ONZ Cypr stał się we wrześniu 1960 r.

Cypr | Pod koniec karnawału tłuste, mięsne potrawy ustępują miejsca serowym przekąskomCypr | Pod koniec karnawału tłuste, mięsne potrawy ustępują miejsca serowym przekąskom (by guldalaydinli )1 maja – Święto Pracy

Obchody tego majowego święta można podzielić na dwie części: poważną i wesołą. Do poważnej można zaliczyć odbywające się na ulicach Cypru demonstracje i mityngi robotników, związków zawodowych itd. Do wesołej – wszystko, co wiąże się z rozrywką. Na placach, w teatrach i w salach koncertowych odbywają się różne imprezy. 1 maja każdego roku na wyspę przylatuje jakaś supergwiazda, której występy stają się centrum uwagi mieszkańców i gości wyspy.

W tym dniu popularny jest też zwyczaj plecenia wianków z dziko rosnących traw i polnych kwiatów, aby odegnać złe duchy chcące zakłócić radosny nastrój.

Do obchodów 1 Maja należy zaliczyć jeszcze przypadająca w tym dniu rocznicę wejścia kraju do Unii Europejskiej (2005), co należy do najważniejszych wydarzeń współczesnej historii wyspy.

6 maja – Anthestiria

Święto Kwiatów na Cyprze, czyli Anthestiria, to szczególny wyraz szacunku dla niezwykłego bogactwa przyrodniczego tej wyspy. Specjalnie z okazji tego święta zbiera się komisja uczonych biologów, która podsumowuje badania fauny i flory swojego kraju.

Na tej niewielkiej wyspie naliczono ok. 2000 gatunków roślin, z czego około 150 gatunków endemicznych, to jest takich, które można spotkać wyłącznie na Cyprze. Są to przede wszystkim różne gatunki storczyków, lilii, tulipanów i mieczyków.

Anthestiria tradycyjnie obchodzi się w maju. Maj jest na Cyprze uważany już za miesiąc letni, nie ma jednak jeszcze upałów, a wszystkie rośliny zdają się gromadzić energię na przetrwanie mających nadejść gorących dni.

Sama nazwa święta pochodzi od greckiego słowa "anthos", co oznacza "kwiat".

1 października – Dzień Niepodległości

Święto obchodzone na Cyprze z wielkim szacunkiem i nie mniejszym rozmachem. W 1960 roku Cypr uzyskał długo oczekiwaną niezależność i stał się suwerennym państwem.

Dzień Niepodległości, to jeszcze jeden dzień, kiedy rodzina zbiera się razem i zaprasza gości. Przygotowania zaczynają się od rana. W domu ta praca spada zwykle na barki gospodyni, podczas gdy pozostali domownicy udają sie na defiladę wojskową, która rozpoczyna się o godz. 11 miejscowego czasu. Defilada to szczególna okazja dla gości Cypru, aby podziwiać cypryjską armię. Po tym, jak przebrzmią ostatnie dźwięki fanfar, zaczynają się spacery, które potrwają do późnego wieczora. W programie święta zawsze są występy teatralne oraz uliczne koncerty z udziałem gwiazd estrady i cyrku. Na wszystkich obecnych czeka smaczne jedzenie, napoje i tradycyjne słodkości.28 października – Dzień Ochi na Cyprze

Historia każdego kraju liczy wiele wojen, w których albo broniono się przed najeźdźcą, albo realizowano plany zaborcze. Przypadek sprawił, ze mała wyspa Cypr stała się skrzyżowaniem dróg morskich i wiążącym ogniwem między Europą, Bliskim Wschodem i Afryką. Takie położenie było często zaletą, ale często też sprawiało problemy.

Również II wojna światowa nie ominęła Cypru. Faszystowskie Włochy chciały widzieć Grecję, jako swego sojusznika i rozmieścić na jej terytorium kontyngent wojsk, a także korzystać z przestrzeni powietrznej Grecji do ataku na Związek Radziecki. Mussolini zaproponował Grecji neutralność, ale w odpowiedzi usłyszał zdecydowane "nie", co po grecku brzmi właśnie "ochi". Zdarzyło się to 28 października 1940 roku. Opór Greków i Cypryjczyków trwał ok. 7 miesięcy i na koniec wojska Mussoliniego musiały ustąpić. Było to znaczące zwycięstwo nad faszystami w Europie Południowej .

Dla upamiętnienia zdecydowanego odporu faszystowskich wojsk, dzień 28 października jest wielkim świętem zarówno dla Cypru, jak i dla samej Grecji. Odbywają się w tym dni parady wojskowe, zabawy i demonstracje.

Ceny na Cyprze

Chleb 0,75€
Woda mineralna 1,5l 0,4€
Makaron 0,8€
Jabłka 1 kg 1€
Wędlina(średnia cena)) od 4€
Ziemniaki 1kg 1€
Obiad (średnia cena) 10€
Piwo(0,3l) sklep, pub 1€, 2€
Wino 0,75l od 2€
Benzyna bezołowiowa 1 1,34€

Waluta i Pieniądze na Cyprze

Na Cyprze obowiązuje Euro, nie ma probleu z zapłatą kartami czy wypłatą pieniędzy w bankoatach, któe są powszechnie dostępne.

PRZYDATNE LINKI

- cypr.pl- baza informacji i atrakcji na Cyprze

- przeowdnik.onet.pl- wiele ciekawych artykułów i info

- www.kypros.org.pl- forum Polonii na Cyprze

- www.cypr-informacje-inwestycje.blog.pl- wiele interesujących porad o Cyprze.