Wyspa Arran

Nazywają ją Szkocją w pigułce (lub miniaturze), bo północne, wysokie higlands oddzielają na południu tereny płaskie, czyli lowlands. Wyspa Arran jest często wybieranym kierunkiem nie tylko na weekendowy wypad ale można tu fajnie spędzić nawet tydzień. Wiele osób wybiera wspinaczkę na Goatfell, niektórzy ciche i nieskazitelne plaże, inni szukają na wyspie ucieczki od cywilizacji.

W czasach pandemii zostaliśmy ograniczeni do podróż lokalnych, a ponieważ mieszkamy w Szkocji, staramy sie odkrywać niedalekie atrakcje. Taka jest wlaśnie wyspa Arran, z Glasgow można tu dojechać w niecałe 2 godziny (można wziaść pociąg a potem prom lub najwygodniej - własnym samochodem). Promy odpływają z miejscowości Ardrossan do Brodick (po stronie Arran)- link do strony promów znajdziecie tutaj. Dlaczego jest wyjatkowy klimat? bo nie ma ludzi, i czas sie zatrzymał się w miejscu, zresztą o wyjątkowości szkockich wysp pisalismy tutaj.

Podstawowe info

Arran jest dość dużą szkocką wyspą (432km2). Mieszka tu tylko 5 tysięcy ludzi, więc tłumów nie ma. Jest tu jedna główna droga, biegnąca w około wyspy, ale można swobodnie dotrzeć do każdego niemal zakątka. Objechanie całej wyspy, bez żadnych przystanków zajęłoby około 2 godzin, wyobraźcie więc sobie jej rozmiar- jest naprawdę niewielka. Jeżdzą lokalne autobusy, tutaj link, świetnym pomysłem jest wziąść ze sobą rower i w ten sposób zwiedzać wyspę. Arran jest piękne przez cały rok i jest świetną ucieczką od miejskiego i szybkiego życia, można nawet wpaść na długi weekend! Jeśli lubicie dziką przyrodę, na wyspie i wybrzeżu możesz zobaczyć czerwone wiewiórki, jelenie, wydry, długoszpary, foki, a nawet orły przednie. 

 

Rodzinne wakacje na Arran?

Dlaczego nie! Wyspa oferuje wiele i róznego typu miejsc noclegowych. Wiele rodzin to właśnie tutaj spędza wakacje i choć kąpiele w morzu nie są super przyjemne (choć z pianką dają radę!). Jest tutaj dośc dobra baza Bed and Breakfast (my wybraliśmy klimatyczny i niedrogi apartament u Mary, kilka pól kampingowych a w Brodwick hotel 3 i 4 gwiazdkowy.

Co warto zobaczyć na Arran?

Na Arran warto przyjechać na dłużej, aby nie tylko zobaczyc lokalne atrakcje, ale właśnie rozkoszowac sie ucieczką od w ciche i trochę zapomniane miejsca.

My zakochaliśmy się w plażach na Arran - na południu wyspy znaleźliśmy nieziemsko piękną plażę, ze wspaniałym piaskiem i w dość ciepłą wodą(zaznaczam: w sierpniu!) odsłoniętą od wiatru i zupełnie dla siebie! Przez cały dzien nie było tam absolutnie nikogo oprócz nas, a plaża była naprawde spora. Tutejsze plaże są nieskazitelne i wiele osób wybiera Arran właśnie ze względu nie.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji wycieczek i fajnych miejsc do zobaczenia.

 

 

Kamienny krąg Machrie Moor

Egipcjanie mają swoje piramidy, a Szkoci neolityczne kręgi kamienne (jak Stonehenge), zrobione z ogromnych kawałków granitu i piaskowca. Tak jak w przypadku innych budowli tego typu, nie znamy pierwotnej symboliki tych kamiennych kręgów, ale archeologowie odkryli tam ślady pochówków, w tym ważnych osbób, odkryto neolityczne naczynia i niedokonczone rowy, być może dla drewnianych budynków. Czmu miały one służyć? Już się raczej tego nie dowiemy, ale waro przespacerować się w okolicy tutejszych farm i podziwiać te wielkie głazy!


King’s Caves, Jaskinie Króla

Ten spacer to mieszanka lasu i wybrzeża, z pięknymi otwartymi widokami i słynną Jaskinią Króla. I znowu- przez całą naszą wycieczkę( około 4-5h) nie spotkaliśmy nikogo. Pomimo legend, jest mało prawdopodobne, aby Robert Bruce schronił się w Jaskini Króla przed bitwą pod Bannockburn – lub zobaczył słynnego pająka. Ale Jaskinia Króla jest nadal warta odwiedzenia ze względu na jej doskonałą lokalizację na wzniesionej kamienistej plaży i niesamowite napisy. Polecamy wziąść ze sobą latarkę, która pomoże odkrywać dość ponure i ciemne wnętrze.  Okrężny szlak zaczyna się i kończy w przyjemnym lesie mieszanym z malowniczymi widokami na wrzosowisko Machrie, klify Drumadoon i na zachód w kierunku Irlandii.

Zamek Brodick

W należącym do National Trust zamku Brodick i wokół niego, który od V wieku służył jako forteca, znajduje się ponad 16 km leśnych szlaków, które można odkrywać pieszo lub na rowerze. To miejsce dla całej rodziny, zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych. Sam zamek, odnowiony w 2017 roku  był starożytną siedzibą książąt Hamilton i zawiera wspaniałą cenną kolekcję historycznych pamiątek.Na zewnątrz znajdziecie  park zabaw Isle be Wild, a także szlak Silver Gardens. Formalne ogrody, lasy, wodospady, baseny i odważne rododendrony przywołują wyspiarski urok. Jest też oszałamiający widok na szczyt Goatfell i Glen Rosa i są to miejsca, których nie można przegapić podczas wizyty na Arran! 


Wodospad Eas Mor

Eas Mor (czasami nazywany Paradise Falls) to dramatyczny wodospad położony w pięknych lasach w pobliżu południowego krańca Arran, na północ od Kildonan. Szlak prowadzi przez lasy do kilku platform widokowych, a spacer można przedłużyć, aby wziąć udział w Loch Garbad.  Lasy i szlak są utrzymywane przez lokalną organizację charytatywną Eas Mor Ecology, która stopniowo przywraca lasy do stanu półnaturalnego po latach komercyjnego leśnictwa.

Zakupy na Arran

Może brzmi to dziwnie, ale Arran produkuje najlepsze sery oraz wspaniałe kosmetyki, które produkowane są z naturalnych składników. Ceny są wysokie, ale jakość jest naprawdę pierwszorzędna. Warto więc odwiedzić Arran Cosmetics a obok Arrach chesse - dwa bardzo popularne wsórd turystów sklepy. Dla koneserów, whisky Arran jest również bardzo dobrym i znanym na świecie trunkiem alkoholowym.