Wybierając się do Gruzji warto wiedzieć jak "odpowiednio" się zachować, jeszcze cenniejsza jest wiedza czego nie wolno robić. Kilka rad z naszych obserwacji:

Nie przenoś polskiego zwyczaju zdejmowania butów wchodząc do domu - Gruzini nie tolerują takiego zachowania

Nie myl Gruzinów z Rosjanami- śmiertelnie się obrażą

Nie zapominaj o słowach wdzięczności za gościnę i radę i oczywiście o drobnym upominku dla gospodarzNie myśl o wygodach podróżując marszrutką - będą ci towarzyszyły i ziemniaki i kury i co tylko możesz sobie wyobrazić ;) Z kolei godne polecenia są:

Gruzińskie wina- nie można nie spróbować ( warto wybrać się na święto wina)

Toasty weselne i wszelkie inne okazje do zabawy

Zwyczaj witania się mężczyzn, którzy podają sobie dłoń i całują w policzek (podobnie zresztą jest w Turcji)

Zachwyt turystów wzbudzają Gruzińskie torty (niestety lepiej wyglądają niż smakują , ale mimo to warto skosztować

Tradycyjne stosunki rodzinne ( w zachodnio europejskich kulturach na wymarciu) - Gruzińska sieć koneksji i kontaktów rodzinnych- wystarczy poprosić, zapytać a telefony pójdą w ruch- mile i jakże pomocne!

W dobrym tonie jest: Wyrażać zachwyt tym co się zobaczyło w Gruzji (zresztą w stu procentach uzasadniony)

- Gruzini są bardzo dumni ze swojego krajuWiedzieć co nie co o polityce międzynarodowej, a zwłaszcza o stosunkach Rosja - Gruzja, i nastrojach w polityce wewnętrznej, żeby nie zostać zaskoczonym mityngiem, czy demonstracją antyrządową, Gruzini, bardzo angażują się w sprawy swojego kraju, stąd też częste rewolucje, demonstracje.

Obecnie poziom bezpieczeństwa na terenie Gruzji uległ znacznej poprawie. Przestępstwa, w których ofiarą padają zagraniczni turyści należą do rzadkości Co jednak nie zwalnia z obowiązku zachowania ostrożności i podstawowej troski o swój dobytek. Części obszarów, jest stale monitorowana przez misję obserwacyjną Unii Europejskiej (EUMM Georgia),Są to fragmenty prowincji Shida Kartli, Samegrelo-Zemo Svaneti i Imereti. Ze względów bezpieczeństwa MSZ odradza podróżowanie do separatystycznych republik Abchazji i Osetii Płd. MSZ ostrzega ponadto, że możliwości opieki konsularnej nad obywatelami polskimi na znajdujących się poza kontrolą władz w Tbilisi terytoriach separatystycznych republik Abchazji i Osetii Płd. są bardzo ograniczone. W Tbilisi - stolicy Gruzji dosyć często odbywają się demonstracje polityczne, zazwyczaj mają spokojny charakter, jednak zalecamy unikać dużych zgromadzeń, Kryminał kierowania cudzoziemców nie jest rzadkością. Nie noś dużej ilości gotówki lub nosić wzrok biżuterii. Domy włamania, kradzieże samochodów, drobna kradzież, rozbój i przestępstwa występują okazjonalnie uzbrojony całej Gruzji. W Tbilisi należy zadbać podczas wizyty obszary odwiedzane przez cudzoziemców jak Vake, Saburtalo i barze z Akhvlediani Street (dawniej znany jako Perovskaya) w pobliżu Placu Republiki.

Jeśli odwiedzić Udabno jaskinie w miejscu Gareja Davit klasztoru, należy uważać, aby nie przekroczyć granicy Gruzja-Azerbejdżan, który jest nieoznakowany w tej dziedzinie.

Bądź czujny podczas podróży czy spaceru i podjąć dodatkowe środki ostrożności po zmroku. Należy podróżować licencjonowaną taksówką, gdzie to możliwe.

Podczas gdy dostawy energii elektrycznej w Gruzji uległa poprawie, przerwy w dostawie prądu może nadal występować. Rozważ niosąc pochodnię.

Weź careif można podróżować wzdłuż drogi M27 (znany także jako M1), szczególnie tam, gdzie przebiega bardzo blisko do Osetii Południowej (między Stepantsminda / Gudauri wada i, Gori i między Gori i Khashuri). Istnieje ryzyko działalności przestępczej w nich, a obszary Akhalgori. Jeśli planujesz, aby wprowadzić jeden z tych obszarów, należy skontaktować się z Ambasadą Brytyjską, Tbilisi przed podróżą. Nie używać M27 w godzinach ciemności.

Istnieje pewne ryzyko z niewybuchów i zarządzenia w obszarach, gdzie walki miały miejsce w sierpniu 2008 roku, w instalacjach wojskowych, gdzie wojska rosyjskie były obecne.

To jest nielegalne w świetle prawa do wejścia Gruzji od Rosji przez Gruzję Osetii Południowej i Abchazji, jak nie ma oficjalnej kontroli granicznej. Jeśli wprowadzisz Gruzji w ten sposób można zmierzyć karnego, za co grozi karą pozbawienia wolności do 4 lat. Jeśli paszport ma wejścia / wyjścia znaczki z separatystycznymi władzami gruzińskie władze mogą uznać to za nielegalny wjazd przez nierozpoznanym przejścia granicznego.

Nie próbować wejść lub wyjść Gruzji przez granic lądowych z Federacji Rosyjskiej (Dagestan, Czeczenia, Inguszetia, Osetia Północna). FCO odradza podróży do tych obszarów Rosji.Alpinizm i sporty ekstremalne.

Jeśli masz kłopoty podczas wspinaczki lub turystyka, poziom reagowania kryzysowego mogą być ograniczone.

To może być trudne, aby uzyskać dokładne informacje o warunkach górskich. Jeśli rozważasz trekkingu lub wspinaczki należy skontaktować gruzińskich firm z przewodnikami specjalistycznych.

Firmy świadczące ekstremalne sporty, mogą mieć niewystarczające standardy bezpieczeństwa. Dwa bungee skoczków zginęło w lipcu 2012 r. w wypadku w Tbilisi.Jazda po drogach

Możesz jechać w Gruzji przy użyciu brytyjskie prawo jazdy lub międzynarodowego prawa jazdy.

Jazda jest po prawej stronie. Ograniczenie prędkości wynosi 60 km / h, w miastach i miasteczkach. W innych obszarach jest to 80 kilometrów na godzinę, chyba że wskazane.

Nie ma politykę zerowej tolerancji wobec jazdę po pijanemu.

Jeśli to możliwe, należy unikać jazdy w nocy. Wiele dróg jest źle oświetlone i złej jakości. Stray zwierząt stwarzają zagrożenie w wielu dziedzinach. Warunki jazdy są bardzo stresujące. Oznakowanie drogowe i prawo drogi może być bardzo mylące. Większość samochodów jest w złym stanie, a standard jazdy jest niekonsekwentny.

To jest obowiązek noszenia pasów bezpieczeństwa w Gruzji. Dzieci poniżej 7 roku życia muszą siedzieć w fotelikach dziecięcych.

Ulewny deszcz, powódź i śnieg na wyższych wysokościach często dotykają drogi i mosty podejmowania podróży trudne lub niemożliwe (szczególnie w odległych obszarach). Osuwiska są także wspólne. Jeśli podróżujesz poza Tbilisi, upewnić się, że pojazd jest odpowiednio wyposażone.

Jeśli podróżujesz pociągiem, nie zostawiaj komora bez nadzoru. Zamknij drzwi od wewnątrz.

Lista zdarzeń i wypadków w Gruzji można znaleźć na stronie internetowej sieci Bezpieczeństwa Lotniczego.

W 2008 roku, International Civil Aviation Organisation of audyt bezpieczeństwa lotnictwa nadzoru stwierdził, że poziom realizacji krytycznych elementów nadzoru nad bezpieczeństwem w Gruzji była poniżej średniej światowej.

FCO nie może oferować porady na temat bezpieczeństwa poszczególnych linii lotniczych. Jednak International Air Transport Association publikuje listę zarejestrowanych linii lotniczych, które zostały zbadane i stwierdzono, że spełniają szereg norm bezpieczeństwa operacyjnych i zalecanych praktyk. Ta lista nie jest wyczerpująca i brak linii lotniczych z tej listy nie oznacza, że ​​jest to niebezpieczne.

Skontaktuj się z lekarzem około 8 tygodni przed swoją podróż, aby sprawdzić, czy jest konieczne szczepienia lub inne środki zapobiegawcze. Państwo szczegółowe informacje i porady są publikowane przez National Health Network Podróże i Centre i przydatnych informacji na temat opieki zdrowotnej za granicą, w tym kraju po kraju przewodnika umów o wzajemnej ochronie zdrowia z Wielkiej Brytanii, jest dostępny od NHS Choices.

Sprzęt i wyposażenie medyczne w Tbilisi są dostępne, ale mogą być kosztowne. Poza Tbilisi, wyposażenie medyczne, są ograniczone. Upewnij się, że masz odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne podróży oraz dostępnych środków finansowych na pokrycie kosztów leczenia za granicą każdego i repatriacji.

Jadowite węże są powszechne, szczególnie na początku lata.

Nie należy pić wody z kranu. Woda butelkowana jest powszechnie dostępna.

Jeśli potrzebujesz pomocy medycznej w nagłych wypadkach w czasie podróży, numerem 033 z telefonu stacjonarnego lub 112 z telefonu i poprosić o karetkę pogotowia. Należy skontaktować się z firmą medyczną, ubezpieczenie / pomoc natychmiast, jeśli odnoszą się do placówki medycznej na leczenie.