Od wielu lat obserwuje się w Tajlandii stały wzrost przestępczości, który głównie przejawia się w formie kradzieży (środki finansowe, dokumenty zdeponowane w hotelowych sejfach), kradzieży z rozbojem (pobicia, wyrywanie torebek i plecaków przez przestępców na motocyklach i skuterach) oraz ataków niesprowokowanej agresji wobec turystów, szczególnie w porze nocnej. Nagminne są wyłudzenia i oszustwa w miejscach turystycznych takich jak wyspy Phuket, Samui, Phangan oraz miejscowości Pattaya i Bangkok (zawyżanie cen za usługi turystyczne, żądanie zapłaty zawyżonych odszkodowań za drobne uszkodzenia wypożyczonych skuterów / skuterów wodnych; odmowa zwrotu zdeponowanych w zamian za wypożyczenie sprzętu paszportów, sprzedaż niskiej jakości biżuterii jako cennych okazów z brylantami/szafirami za wielokrotnie wyższe cenny, etc.) Nie należy zawierać znajomości z przypadkowo poznanymi osobami, ani też korzystać z poczęstunku np. cukierkami, papierosami lub napojami, szczególnie w nocnych lokalach, pubach itp., gdyż zdarza się, iż zawierają one narkotyki. W stolicy kraju - Bangkoku - regularnie dobywają się protesty o podłożu politycznym, a samą sytuację w kraju cechuje znaczny stopień nieprzewidywalności i zmienności. Nie można w żadnym przypadku jednoznacznie określić ani założyć, że protest będzie miał charakter pokojowy i zakończy się w krótkim czasie. W razie konieczności turyści mogą kontaktować się z Policją Turystyczną, tel. 1155 (dobra znajomość języka angielskiego).

Nowy Rok - 1. Styczeń

Obchody początku nowego roku kalendarzowego w Tajlandii oznaczają w Bangkoku i innych większych/turystycznych miastach fajerwerki, zabawy w klubach i dyskotekach, są natomiast mniej ważne na prowincji. Zarówno 1. jak i 2. stycznia to dni wolne od pracy.

Chiński Nowy Rok - 1. dzień chińskiego kalendarza (Luty)

Pokaz Smoczego Tańca podczas Chińskiego Nowego RokuObchodzony przez mniejszość pochodzenia chińskiego, zazwyczaj przez 3 dni. Można wtedy zobaczyć kolorowe pochody ze smokiem (Filmik) w China Town w Bangkoku i inne chińskie zwyczaje. Nie obchodzony na prowincjach. Dzień (dni) wolny od pracy tylko w chińskich firmach.

Dzień Świętego Walentego - 14. Luty

Tak jak Halloween i inne 'importowane' z Zachodu święta, Walentynki zdobywają z roku na rok coraz większą popularność wśród młodych ludzi. Obchodzony głównie w Bangkoku.

Maha Pudża - Pełnia księżyca, 3. miesiąc księżycowy (Luty)

Buddyjskie święto upamiętniające nauczanie przez Buddę Ovada Patimokkha – podsumowania najważniejszych tez Buddyzmu. Wielu Tajów idzie w ten dzień do świątyni. Dzień wolny od pracy.

Dzień Dynastii Czakri - 6. Kwiecień

Upamiętnia początek obecnie panującej w Tajlandii dynastii Czakri oraz założenie Bangkoku przez Króla Buddha Yodfa Chulaloke w 1782 roku. Żeby zobaczyć obchody tego święta państwowego, kiedy najlepiej być w okolicy Królewskiego Pałacu. Dzień wolny od pracy.

Songkran (Tajski Nowy Rok) - 13. – 15. Kwiecień

SongkranTradycyjny początek tajskiego roku kalendarzowego i najważniejsze święto w roku. Większość Tajów idzie wtedy odwiedzić swoje domy rodzinne i spotyka się z krewnymi. Oprócz tego Songkran obchodzony jest w wielu miejscach (szczególnie Bangkoku i miejscowościach turystycznych) poprzez oblewanie się wodą, tak jak nasz Śmigus-Dyngus. Może to być świetną zabawą, ale nie wszyscy to lubią. Najważniejsze to pamiętać, żeby w ten dzień być przygotowanym: ubrać się tak, że wszystko może przemoknąć, a pieniądze, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, itd. należy albo zostawić w domu albo włożyć do nieprzemakalnego woreczka na 'zip'. Jeśli chcemy robić zdjęcia samego oblewania, to najlepiej aparatem w wodoszczelnej obudowie.

Święto Pracy - 1. Maj

Dzień wolny od pracy.

Święto Koronacji - 5. Maj

Upamiętnia wstąpienie na tron Tajlandii obecnie panującego Króla Ramę IX (pełne imię Bhumibol Adulyadej) w roku 1950. Najlepiej udać się w okolice Wielkiego Pałacu i parku Sanam Luang. Dzień wolny od pracy.


Święto Żniw Znane znane również jako Dzień Rolnika - Maj, inny dzień co roku

Tradycyjnie mnisi błogosławią wtedy kraj, i modlą się o udane żniwa. Ceremonie głównie na placu Sanam Luang w Bangkoku.

Wesak - Pełnia księżyca, 6. miesiąc księżycowy (Maj)

Święto Buddyjskie upamiętniające dzień narodzin, objawienia i śmierci Buddy. Można zobaczyć różne rytuały w świątyniach Buddyjskich w całym kraju. Dzień wolny od pracy. Maj Bun Bang Fai (Święto Rakiet) w Yasothon, na północy kraju.

Asalaha Pudża - Pełnia księżyca, 8. miesiąc księżycowy (Lipiec)

Rzeźba z wosku w mieście Ubon RaczataniŚwięto Buddyjskie upamiętniające pierwsze kazanie Buddy - Dhammacakkappavattana Sutta. Odbywają się wtedy różne rytuały w świątyniach Buddyjskich w całym kraju. Festiwal Świec jest obchodzony w całej Tajlandii, ale szczególnie warto odwiedzić wtedy miasto Ubon Raczatani w północno-wschodniej części kraju. Można tam zobaczyć wspaniałe rzeźby wykonane z wosku, które pokazuje się w czasie wielkiej parady głównymi ulicami miasta.

Początek Wassa - Po pełni księżyca, 8. miesiąc księżycowy (Lipiec)

Święto Buddyjskie oznaczające początek Wassa, czyli Buddyjskiego Postu. Mnisi spędzają wtedy większość czasu na modlitwach i medytacji w świątyniach.

Urodziny Królowej Tajlandii - 12. Sierpień

Królowa TajlandiiObchody dnia urodzin Królowej Sirikit w 1932. Jest to również Dzień Matki. Dzień wolny od pracy.

Dzień Króla Czulalongkorna - 23. Październik

Rocznica śmierci jednego z najbardziej czczonych monarchów - Króla Czulalongkorna (Rama V) w 1910. Dzień wolny od pracy.

Festiwal Słoni w Surin 13. – 15. Listopad

Rekonstrukcja bitwy - obchody Festiwalu Słoni w SurinCo roku w miejscowości Surin w północno-wschodniej Tajlandii odbywa się Festiwal Słoni. Jest to wspaniałe widowisko, na którym można zobaczyć show przedstawiający historię Tajlandii i rekonstrukcje słynnych bitw z jej historii, w których wykorzystuje się nawet do kilkaset słoni. Przy okazji jest też wiele mniejszych pokazów tresury słoni oraz oczywiście można się na słoniach przejechać.

Loj Kratong - Pełnia księżyca, 12. Miesiąc księżycowy (Listopad)

Zwycięzca konkursu na najpiękniejszy kratongStosunkowo nowe, ale bardzo atrakcyjne turystycznie święto, kiedy Tajowie żegnają złe uczynki z całego roku posyłając małe 'łódeczki' z kwiatów i bambusa na rzekę. Na północy Tajlandii w Cziang Maj to święto obchodzi się kilka dni wcześniej i posyła się w powietrze lampiony napełnione gorącym powietrzem, co wygląda równie pięknie.

Tydzień mostu na rzece Kwai w mieście Kanchanaburi - Przełom listopada i grudnia

Przez tydzień odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary budowy trasy kolejowej przez Tajlandię do Birmy, którą przypłaciło życiem wiele tysięcy jeńców wojennych. Wtedy też odbywają się specjalne pokazy 'Światło i dźwięk' w Kanczanaburi, które warto zobaczyć, jeśli jesteśmy akurat w okolicy.

Urodziny Króla Tajlandii - 5. Grudzień

Obchody dnia urodzin Króla Tajlandii Bumibola Aduljadeja w 1927. Jest to także Dzień Ojca. Dzień wolny od pracy.

Święto Konstytucji - 10. Grudzień

Rama IX - KoronacjaObchody upamiętniające pierwszą konstytucję Tajlandii z 1932 roku. Dzień wolny od pracy.

Wigilia Nowego Roku - 31. Grudzień

Ostatni dzień roku kalendarzowego.

Sytuacja polityczna Sytuacja polityczna w Tajlandii jest nieprzewidywalna i czasami niestabilna. W ostatnich latach pojawiły się przypadki cywilnych i politycznych niepokojów w wyniku wielkich demonstracji i przemocy w niektórych przypadkach. Uważaj na czas i uniknąć wszelkich demonstracji i dużych zgromadzeń. Przestępstwa Zachodni turyści byli ofiarami brutalnych, ataków nieprowokowane przez gangi w Koh Phangan. Ataki te są szczególnie powszechne w czasach stron Full Moon and występują zwykle późno w nocy, w pobliżu barów w Haad Rin na Koh Phangan. W styczniu 2013 r. obywatel brytyjski został zabity w strzelaninie incydentu podczas gdy na beach party w Haad Rin. Brutalne napady i rabunki były zgłaszane w Koh Samui. Ataki miały miejsce także w innych dzielnicach turystycznych w Tajlandii, w tym w Chiang Mai. Uważaj na siebie, zwłaszcza w nocy. Dokonano napaści seksualnych wobec obcych kobiet i mężczyzn, zwłaszcza w archipelagu Ko Samui i Krabi. Turyści również został okradziony po wprowadzeniu gości do ich pokoi. W niektórych przypadkach ich napoje były pod wpływem narkotyków. Bądź ostrożny przy drinków od nieznajomych, a na kluby i partie, zwłaszcza w Koh Samui i Pattaya, a na Full Moon Party w Ko Phangan, gdzie gwałty data zostały zgłoszone. Alkohol i narkotyki mogą spowodować, że mniej czujny, mniej kontroli i mniej świadomi swojego środowiska. Jeśli pijesz, znać swój limit. Drinki podawane w barach za granicą są często silniejsze niż w Wielkiej Brytanii. Niektórzy brytyjscy obywatele ponieśli poważne problemy psychiczne z powodu zażywania narkotyków, co w niektórych samobójstw. Należy pamiętać o możliwości wystąpienia nadużyć kart kredytowych. Nie należy tracić z oczu swojej karty podczas transakcji. Należy uważać, aby obserwować linii demarkacyjnej pomiędzy sklepów i straganów, w szczególności w obszarach rynku i na lotniska Suvarnabhumi. Biorąc elementy z jednego sklepu do drugiego w okolicy mogą być traktowane jako podejrzenie kradzieży. Miejcie się na baczności przed kieszonkowców i łowców worka. Cudzoziemcy mieli przedmioty porwana przez złodziei na motocyklach podczas spaceru wzdłuż ruchliwych ulicach podróży w otwartym transportu jak tuk tuks. Jeśli podróżujesz autobusem, upewnij się, że pieniądze i kosztowności zostały są bezpiecznie przechowywane. Istnieją przypadki, w którym pasażerowie mieli przedmioty zrobione z torby podczas snu. Oszustwa Gem są wspólne. Istnieją doniesienia o odwiedzających kupują kamienie na zawyżonych cenach z zakładów pozornie szacownych potem dowiedzieć się kamienie są warte ułamek ceny zakupu. Należy zgłaszać wszelkie przypadki zbrodni na tajskiej policji przed wyjazdem z kraju. Birma granicy Są to sporadyczne starcia pomiędzy tajlandzkich sił bezpieczeństwa zbrojnych grup przestępczych i handlarzy narkotyków wzdłuż granicy Thai / Burma. Poza głównymi miastami, policyjne i wojskowe punkty kontrolne Godz. i aktywnie podróżujący może być poproszony o dowód tożsamości. Zobacz stronę internetową Turystyki Tajlandii i zasięgnąć porady na miejscu przed rozpoczęciem podróży do tej części kraju. Tylko przejść do Birmy na oficjalnej przejścia granicznego, a po uzyskaniu wszelkich odpowiednich uprawnień / wiz z Birmy i Tajlandii władze. Kambodża granicy Linia granicy międzynarodowej, w pobliżu świątyni Preah Vihear jest kwestionowane przez Kambodży i Tajlandii. Od 2008 r. nie było sporadyczne starcia. Działania wojenne nastąpiło w lutym 2011 roku w wyniku cywilnych i wojskowych ofiar śmiertelnych po obu stronach. Sytuacja pozostaje napięta i dalej walczyć może nastąpić bez ostrzeżenia. FCO odradzam wszystkich podróży do Preah Vihear (Khaoi Pra Viharn w tajskim) świątyni i okolic. Spory istnieją również kontrolę nad Ta Moan i TA świątyń Krabey, które leżą blisko Tajlandia / Kambodża granicy. Walka wybuchła między wojskami Kambodży i Tajlandii na Ta Krabey w kwietniu 2011 spowodowanie śmierci i obrażeń po obu stronach, a ponadto może dojść do walki bez ostrzeżenia. FCO odradzam wszystkich podróży do Ta Moan i TA Krabey świątyni. Niektóre inne świątynie w pobliżu granicy z Kambodżą mogą być przedmiotem sporów własności. Zachować czujność do lokalnej sytuacji podczas podróży gdzieś w pobliżu granicy z Kambodżą, a na przejściach lądowych między obu krajami. Laos granicy Nie wszystkie drogowe przejścia graniczne do Laosu są otwarte dla cudzoziemców, a może trzeba dostać Laos wizy przed przyjazdem do przekroczenia granicy. Podróże lotnicze Istnieją dwa lotniska w Bangkoku. Suvarnabhumi International Airport jest głównym miasta Międzynarodowe lotnisko. Don Muang Airport jest byłym Bangkok International Airport, który obecnie obsługuje głównie loty krajowe. Podróż koleją Były liczba wykolejeń pociągów w Tajlandii. Niektóre doprowadziły do ​​śmierci i obrażeń. Jazda po drogach Możesz jechać w Tajlandii przy użyciu międzynarodowego prawa jazdy lub tajskie prawo jazdy. 124855 osób zginęło w wypadkach drogowych w latach 2000 i 2010 co oznacza, że ​​średnio mieszkało ponad 12.000 zgonów rocznie w tym okresie. W Wielkiej Brytanii nie było średnio około 3000 zgonów z powodu wypadków drogowych rocznie w ciągu ostatniej dekady. W każdym porównania danych statystycznych, należy również pamiętać, że istnieje różnica w sposobie obliczania statystyki dla ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Tajlandii (na miejscu wypadku) i Wielkiej Brytanii (w ciągu 30 dni od wypadku). Ryzyko śmierci lub obrażeń na drogach wzrasta, jeśli podróżujesz w nocy. Z motocykli tak powszechnie używanych w Tajlandii większość wypadków drogowych wiąże motocykli, przyczyniając się do około 70% wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Jeśli motocykl w Tajlandii zachować szczególną ostrożność. Zgodnie z tajskim prawem, kaski ochronne muszą być noszone. Poważne wypadki z udziałem innych pojazdów, w tym samochodów osobowych, autokarów i mini-autobusy również wystąpić. Wiele wypadków z powodu słabej pojazdu i bezpieczeństwa kierowców. Były liczba wypadków z udziałem noc autokarem. W czerwcu 2011, 3 obywateli brytyjskich zginęło w wypadku z udziałem noc autokarem, w lipcu 2012 r., 2 obywateli brytyjskich, zostało rannych w nocnym wypadku autokarowym oraz w lutym 2013 r., 3 obywateli brytyjskich, zostały ranne w wypadku z udziałem noc autokarem. Szukajcie lokalnej rady, jeśli są jakiekolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa operatora transportu. Motocykle i skutery na wynajem w nadmorskich kurortów są często niezarejestrowane i nie mogą być wykorzystywane zgodnie z prawem na drodze publicznej. Przed wynająć pojazd, upewnij się, że z twojego ubezpieczenia podróży i sprawdź drobnym drukiem umowy najmu. Nie oddać paszportu jako gwarancji przeciwko powrocie motocykla lub skutera. Nieuczciwi właściciele były znane trzymać paszporty przed twierdził uszkodzenia motocykla lub skutera. Jazda 'Quad-bikes "mogą być również niebezpieczne. Jest to niezgodne z prawem jazdy są na drogach w Tajlandii, chociaż są one dostępne do wynajęcia na poboczu drogi. Sea podróży Istnieje wiele usług łodzi pasażerskich działających między kontynentem a wyspami w Tajlandii. Były pewne osiadania, zazwyczaj ze względu na przeciążenia i / lub złej konserwacji, ale także ze względu na wzburzonym morzu. Podczas pełni księżyca, łodzi motorowych do iz Ko Phangan często są przeciążone. Uważaj na czas i uniknąć podróży na statkach, które są wyraźnie przeciążonych lub w złym stanie. Upewnij się, że kamizelki są dostępne. Przygodowe działania i pływanie Bungee jumping może być niebezpieczne i wypadków. W przypadku podjęcia takiej działalności należy spełnić się, że spółka jest przy wykorzystaniu najbardziej aktualnych urządzeń i funkcji bezpieczeństwa, oraz że są w pełni licencjonowane i ubezpieczone. Jeśli rozważasz trekkingowe jungle stosować skuteczne, licencjonowanego przewodnika. Należy zachować szczególną ostrożność podczas pływania off obszarów przybrzeżnych, zwłaszcza w sezonie monsunowym. Silne Riptides utonęło ludzi w wielu dziedzinach, w tym Phuket, Koh Chang, Hua Hin, Cha-am, Rayong i Pattaya i Koh Samui archipelagu. Zawsze należy stosować się do znaków ostrzegawczych, zwłaszcza czerwone flagi, a tylko pływać z zatwierdzonych plaż. Jellyfish można pływać blisko brzegu, szczególnie w porze deszczowej. Ich użądlenie może być śmiertelna. W razie wątpliwości podjąć lokalne porady od kierownictwa hotelu i centrów nurkowych. Należy zachować ostrożność podczas pływania, nurkowanie, spływy kajakowe i rafting w rzekach lub w pobliżu wodospadów, zwłaszcza w porze deszczowej, od maja do października. Prądy mogą być bardzo silne. Jeśli wypożyczyć skutery wodne i sprzęt do uprawiania sportów wodnych, spełniają się, że odpowiednie środki bezpieczeństwa są na miejscu. Wynajem tylko z operatorów renomowanych, licencjonowane i ubezpieczone, dokładnie skontroluj przed użyciem i nalegać na szkolenia. Nie oddać paszportu jako gwarancji przeciwko powrocie skuter wodny. Nieuczciwi właściciele były znane trzymać paszporty przed twierdził uszkodzenia Jet Ski. Standardy utrzymywane przez szkół nurkowania i ratownictwa nie zawsze są tak wysokie, jak w Wielkiej Brytanii. Sprawdź operator nurkowy poświadczenia uważnie przed użyciem i upewnij się, że z twojego ubezpieczenia. Jeśli nie miał poprzednie doświadczenie w nurkowaniu poprosić operatora nurkowania, aby wyjaśnić, co obejmuje oferują przed zarejestrowaniem się na kurs. Upewnij się, że sprzęt bezpieczeństwa jest dostępny na łodzi, w szczególności tlenu. Należy również zapytać o plany awaryjne, które powinny obejmować możliwość wezwania pomocy na morzu oraz do ewakuacji nurków do najbliższej komory hiperbarycznej w razie potrzeby.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA

Zwroty podstawowe
Witam.
sa-wat-dii.

Jak się Pan/Pani miewa?
sabaai-dii rue?

Dobrze.
sabaai-dii.

Jak się Pan/Pani nazywa?
khun chue arai?

Nazywam się... .
phŏm/dì-chăn cheu....

Miło cię poznać.
yin-dii thii dai ruu-jak.

Proszę.
karunaa.

Dziękuję.
khop khun.

Nie ma za co.
mai pen rai.

Tak.
chai.

Nie.
mai chai.

Przepraszam.
kho thot.

Do widzenia.
laa kon.

Nie mówię [dobrze] po tajlandzku.
phuut phaasaa thai mai dai [dii].

Czy mówisz po angielsku?
phuut phaasaa ang-krit dai mai?

Pomocy!
chûai dûai!

Nie rozumiem.
mai khao jai.

Gdzie jest toaleta?
hông nám yùu thîi năi?

Problemy
Proszę mnie zostawić.
yàa yung kap phŏm (mężczyzna)/chan (kobieta)!

Proszę mnie nie dotykać.
yàa jàp phŏm (mężczyzna)/chan (kobieta)!

Zadzwonię na policję.
phom/chan ja jaang taamruat.

Policja!
taamruat!

Stać! Złodziej!
yut jon/khamoy!

Potrzebuję pańskiej pomocy.
phom/chan tongkaan khwaam chuai luea.

Zgubiłem/Zgubiłam się.
phom/chan long thaang.

Zgubiłem torbę/torebkę.
krapao khong phom/chan haai.

Zgubiłem portfel.
krapao taang khong phom/chan haai.

Źle się czuję.
phom/chan mai sabaai.

Jestem ranny.
phom/chan baat jep.

Potrzebuję lekarza.
phom/chan tongkaan mö.

Czy mogę skorzystać z Pańskiego telefonu?
phom/chan kho chai thorasap dai mai?

 

Proszę szklankę...
khö… kâew nueng?

Proszę filiżankę...
khö… tûai nueng?

Proszę butelkę...
khö… kûad nueng?

kawa
kaafae

herbata
chaa rón

sok
nám phŏn-lá-mái

woda (gazowana)
naam plao

piwo
bia

wino czerwone/białe
wai daeng/kăo

Przepraszam (do kelnera/kelnerki).
nong

Było pyszne.
man a-ròi mâak.

rachunek.
bai sèt.

Zakupy
Ile to kosztuje?
nii thao rai?

drogie
phaeng

tanie
thuuk

Nie jestem zainteresowany/a.
phŏm/dì-chăn mâi kôi sǒn jai.

Dobrze, wezmę to.
tok long phom/di-chan jà súe.

Potrzebuję...
tông kaan...


... pasty do zębów.
... yaa sǐi fan.

... szczoteczki do zębów.
... praeng sǐi fan.

... tamponów.
... pâa a-năa-mai bàep sòt.

... mydła.
... sà-buu.

... szamponu.
... chaem-phuu.

... środka przeciwbólowego.
... yaa gâe pùat.

... lekarstwa na przeziębienie.
... yaa lod khai.

... maszynki do golenia.
... miit kon.

...parasolki.
... rom.

... pocztówki.
... prai-sà-nii-ya-bàt.

... znaczków.
... sà-taem.

...długopisu.
... pàak-kaa.

... gazety po angielsku.
... năngsue phim phaasaa angkrit.

sałatka
sà-làt

warzywa
phàk

owoce
phǒn-la-mái

chleb
khà-nŏm pang

makaron
ba mìi

ryż
khâo

kurczak
kai

wołowina
nuea

ryba
plaa

szynka
haem

kiełbasa
sâi kròk

jajka
khài

śniadanie
aa-hăan cháo

obiad
aa-hăan glaang wan

kolacja
aa-hăan yen

Chciałbym...
phŏm/dì-chăn yàak dâi...

Czy mogę prosić o menu?
khǒ duu menuu khráp/khà?

Jestem wegetarianem.
phŏm/dì-chăn kin je.

Liczby

0
suun

1
nueng

2
song

3
saam

4
sii

5
haa

6
hok

7
jet

8
paet

9
kao

10
sip

11
sip-et

12
sip-song

13
sip-saam

14
sip-sii

15
sip-haa

16
sip-hok

17
sip-jet

18
sip-paet

19
sip-kao

20
yii-sip

21
yii-sip-et

22
yii-sip-song

23
yii-sip-saam

30
saam-sip

40
sii-sip

50
haa-sip

60
hok-sip

70
jet-sip

80
paet-sip

90
kao-sip

100
nueng roi

200
song roi

300
saam roi

1000
nueng phan

2000
song phan

1 000 000
neung laan

numer (np.autobusu)
ber

pół
krueng

mniej
noi kwa

więcej
maak kwa

Czas
teraz
dǐo níi

później
lăng

przedtem
kòn

rano
cháo

popołudniu
bàai

wieczorem
yen

w nocy
khuen

dzisiaj
wanníi

wczoraj
mûea wan níi

jutro
phrûng níi

w tym tygodniu
aathít níi

w zeszłym tygodniu
aathít kòn

w przyszłym tygodniu
aathít nâa

Transport i kierunki
Ile kosztuje bilet do...?
kháa tŭa pai… ráa-kháa thao-rai?

Poproszę jeden bilet do...
sue tŭa pai… noi.

Gdzie jedzie ten pociąg/autobus?
rót khan nii pai nai?

Gdzie jest pociąg/autobus do...?
rót pai… khûen thîinǎi?

Czy ten pociąg/autobus zatrzymuje się w...?
rót khan níi pai… mǎi?

Kiedy odjeżdża pociąg/autobus do...?
rót pai… jà òk mûearai?

Kiedy ten pociąg/autobus przyjedzie do...?
rót khan níi jà pai thǔeng… mûearai?

Gdzie jest...?
jà pai… yàng rai?

... dworzec kolejowy?
... sà-thăa-nii rót fai?

...dworzec autobusowy?
... sà-thăa-nii rót doi săan?

... lotnisko?
... al aeropuerto?

... schronisko młodzieżowe?
... sanăam bin?

...hotel?
... rong-raem?

... ambasada?
... sà-thăan thuut?

Może mi Pan/Pani pokazać na mapie?
chûai chíi păan-tîi dâi măi khrap/ká?

Taksówka!
tâek-sîi!

Proszę mnie zawieźć do...
pai… na khrap/kâ.

Ile kosztuje dojazd do...?
pai… thâo-rài?

Proszę mnie tam zawieźć.
haa phŏm/dì-chăn pai tîi nân nòi khrap/khâ.

Hotel
Czy są wolne pokoje?
khun mii hông wâang mǎi?

Ile kosztuje pokój jedno-/dwuosobowy?
ong samrap nueng-khon/song-khon raakaa thao rai?

Czy w pokoju jest...?
nai hông mii ... mǎi?

...łazienka?
... hông nám?

...telefon?
... thorásàp?

OK, biorę to.
tok long phŏm/dì-chăn ao.

Zatrzymam się tu na... nocy.
phŏm/dì-chăn jà Yeu… kuen.

O której godzinie jest śniadanie/kolacja?
aa-hăn-cháo/aa-hăn-yen muea rài?

Czy może mnie Pan/Pani obudzić o...?
chûai plùk ton… dâi măi?

Chcę się wymeldować.
pǒm/dì-chăn tông kaan check out.

Pieniądze
Czy akceptujecie...?
kun ráp ngern...?

Gdzie mogę wymienić pieniądze?
phŏm/dì-chăn sǎ-mâat plìen sà-kun ngern dâi tîi năi?

Gdzie znajdę bankomat?
e thii em yùu thîi năi?

Jedzenie i picie
Stolik dla jednej/dwóch osób proszę.
khǒ tó sǎamràp nùeng/sǒng thî khráp/khà.

Co zabrać do Tajlandii